Dawid Sobarnia podczas zawodów

i

Autor: www.redbull.com Dawid Sobarnia podczas zawodów "Red Bull Paper Wings"

Sądeczanin wystartował w Mistrzostwach Świata w rzucaniu samolotów z papieru [FILM]

2022-05-18 8:03

Mały samolot z papieru wyniósł go na wysoką pozycję. Sądeczanin Dawid Sobarnia zajął ósme miejsce w Mistrzostwach Świata Redbull Paper Wings, czyli rzucaniu samolotów z papieru. Jak długo w powietrzu utrzymywała się jego konstrukcja?

Spora konkurencja dla Dawida z Nowego Sącza

Zawody odbyły się w miniony weekend w Salzburgu. Startowało w nich ponad 150 zawodników z 55 krajów świata. Dawid samoloty z papieru robił od dziecka. Samoloty z papieru robił od dziecka. Już kilka lat temu chciał spróbować wziąć udział w kwalifikacjach krajowych. Z powodzeniem udało mu się przejść dalej. W miniony weekend Sądeczanin brał udział w konkurencji „Najdłuższy lot”. Jego papierowy samolot utrzymywał się w powietrzy 10 sekund, co zaprowadziło go na 8 miejsce.

Sądeczanin zajął 8 miejsce w Mistrzostwach Świata w rzucaniu samolotów z papieru

Wiem, że rzucanie samolotów z papieru brzmi trochę śmiesznie, ale jest to całkiem poważna dyscyplina sportowa. W konkurencji lot na odległość taki samolot powinien być smukły i długi, może on osiągnąć prędkość ponad 200 kilometrów na godzinę i przelecieć ponad 60 metrów. Samoloty w kategorii na czas, w której brałem udział, są inaczej skonstruowane, mają większą powierzchnię skrzydeł. Ten samolot, który dał mi 8 miejsce, wykonywałem przez ponad godzinę. Potem kolejną taki samolot jeszcze się testuje, a dopiero później staruje się w konkurencji – mówi Dawid Sobarnia.

Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?

Czy takie zawody odbędą się w Nowym Sączu?

Tu warto dodać, że oficjalny rekord lotu na czas papierowego samolotu wynosi 27,6 sekund. Wszystkie samoloty, które budują zawodnicy, muszą być skonstruowane ze specjalnego papieru formatu A4 o gramaturze nie większej niż 100 gramów. Zawody są rozgrywane w trzech dyscyplinach: lot na dystans, lot na czas i akrobatyka lotnicza. Takie zawody organizowane są od 2006 roku. Ich finał odbywa się w Salzburgu w hangarze należącym do właściciela Red Bulla, Dietricha Mateschitza. Dawid nie wyklucza, że w przyszłości podobne zawody zorganizuje w Nowym Sączu. Na razie Sądeczanin szuka dobrego miejsca do tego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE