Rusza Festiwal "Peryferiada - Beskidzka Kanikuła Filmowa". Zobaczymy film nakręcony w Starym Sączu!

2022-08-04 12:00
Peryferiada
Autor: CKiS Stary Sącz

Będą spotkania z autorami filmów, filmoznawcami, dyskusje, ale też plenerowe projekcje. W piątek, 5 sierpnia w Starym Sączu rusza Festiwal „Peryferiada - Beskidzka Kanikuła Filmowa”. Będzie to już druga edycja tej imprezy.

Dziedziniec Galerii IMO będzie jak sala kinowa

Festiwal „Peryferiada - Beskidzka Kanikuła Filmowa” to spotkania miłośników kina poświęconego prowincji i peryferiom kinematografii. W programie znajdziemy spacer śladami filmowymi po Starym Sączu, koncerty, spotkanie z twórcami, aktorami, krytykami filmowymi, reżyserami, projekcje filmów dla dorosłych poprzedzone wprowadzeniem filmoznawcy, projekcje filmów dla dzieci. Wszystko to na dziedzińcu niedawno otwartej Galerii IMO.

Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

To są różne filmy, których akcja nie dzieje się w dużych miastach, a w mniejszych miejscowościach. Są to filmy bardziej kameralne i skupione na człowieku. Przykładowo „Jancio Wodnik”, „Wakacje z Madonną”, z resztą to film, którego akcja dzieje się w Starym Sączu. Poza tym „Boże Ciało”, ale przede wszystkim taką największą atrakcją tego festiwalu są spotkania z twórcami – wyjaśnia Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, które organizuje festiwal.

Sonda
Czy lubicie chodzić do kina?

Co w programie?

Przede wszystkim uczestników na festiwalu czeka 11 filmów. W planie są także trzy koncerty: Orkiestra Prowincjonalna zagra na rozpoczęcie festiwalu 5 sierpnia, aktorka Joanna Trzepiecińska wystąpi w towarzystwie pianisty Bogdana Hołowni 11 sierpnia, a pieśniarka Tamara Kalinowska w Piwnicy Pod Baranami przed finałowym seansem 15 sierpnia, na zakończenie festiwalu. Wśród gości festiwalu pojawią się między innymi: reżyserka Joanna Kos Krauze, aktor Lech Lotocki, aktorka Grażyna Błęcka Kolska, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Festiwal rusza 5 sierpnia i potrwa do 15 sierpnia. Program znajdziesz TUTAJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE