Przeleżały w ziemi ponad 70 lat. Zobacz co archeolodzy odkopali przy ruinach zamku

2020-11-23 12:50 MR
amunicja
Autor: fot. KMP Nowy Sącz Amunicja odkopana w parku przy ruinach zamku

Archeolodzy pracujący w parku przy ruinach sądeckiego zamku odkopali amunicję z czasów II wojny światowej. Naboje, najprawdopodobniej do karabinu maszynowego znajdowały się w metalowym pojemniku. Znaleziskiem zajęli się saperzy.

Znalezisko odkopano w niedzielę około południa. Archeolodzy od razu powiadomili policje, która pilnowała amunicji. W poniedziałek przed południem naboje w metalowej puszcze zabrali saperzy.

Po otrzymaniu zgłoszenia w pierwszej kolejności znalezisko sprawdził funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji, a do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczali je policjanci. Dziś rano  załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa sprawdziła amunicję, zabezpieczyła ją, a następnie zabrała do utylizacji – relacjonuje Iwona Grzebyk Dulak z nowosądeckiej policji.

Nowy mural powstaje przy ulicy Broniewskiego

Policja przypomina i ostrzega, że w przypadku znalezienia amunicji czy niewybuchu należy natychmiast powiadomić mundurowych, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który zabierze amunicję, jak również niewypały do detonacji.