Otwarcie sezonu w nowosądeckim skansenie. Jakie atrakcje przygotowano? Zobacz ZDJĘCIA i FILM

2021-05-01 13:21

Ruszył kolejny sezon w Sądeckim parku Etnograficznym. Skansen w Nowym Sączu, jak co roku 1 maja zorganizował różne pokazy ginących zawodów. Wszystko odbywało się przed obiektami skansenu. Ze względu na ograniczenia dwory, chaty, cerkwie, kościoły i inne obiekty można było oglądać tylko z zewnątrz. Chętnych jednak nie brakowało.

To największe w Małopolsce muzeum pod chmurką działa od ponad 40 lat. Co roku skansen zaprasza na wielką majówkę otwierającą sezon. W tym roku ograniczono się jednak tylko do pokazów. Chętni mogli zobaczyć, jak dawniej wyrabiano rękawice furmańskie, malowano na szkle, czy rzeźbiono w drewnie lub wyrabiano gliniane naczynia.

Pokazy ginących zawodów w sądeckim skansenie

Sądecki Park Etnograficzny to miejsce, gdzie lepiej i bliżej można poznać historię tego regionu. Muzealnicy zachęcają do spacerów.

POSŁUCHAJ: Wrażenia odwiedzających nowosądecki skansen

Skansen w Nowym Sączu prezentuje tradycyjną dawną architekturę. Całość jest zaaranżowana na kilkudziesięciu hektarach, jako muzeum – wieś. Wchodząc do skansenu, poczujemy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie – mówi Kamil Basta z Sadeckiego Parku Etnograficznego.

W skansenie można zobaczyć między innymi zabytkowe dwory, są też kościoły, np. z Łososiny Dolnej, ale też chaty, spichlerze, czy dawne urządzenia do pracy, jak folusz, młyn, tartak. Sądecki Park Etnograficzny podzielony jest na kilka sektorów i osad. Skansen możemy zwiedzać od strony ulicy Lwowskiej lub Długoszowskiego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE