Nowy Sącz: Niepełnosprawni, rodziny z dziećmi i seniorzy bliżej poznają muzealne eksponaty

2022-08-17 15:00
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Na tych ekspozycjach eksponaty będzie można dotykać, bawić się nimi, a to wszystko po to, żeby lepiej poznać historię. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu realizuje projekt „Muzealne szlaki kultury”, w ramach którego powstają dwie nowe trasy.

Dwa muzealne oddziały bardziej dostępne

Nowe ścieżki zwiedzania dla niepełnosprawnych zwiedzających i rodzin z małymi dziećmi uruchomi nowosądeckie Muzeum Okręgowe. Jedna z nich znajdzie się w oddziale głównym przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu, a druga w Muzeum Pienińskim w Szczawnicy. To w ramach projektu „Muzealne szlaki kultury”, które realizuje Muzeum. Dzięki niemu zabytki będą bardziej dostępne i pozna więcej osób.

Roztańczona starówka w Nowym Sączu

Dwie nowe ścieżki zwiedzania uzupełnione zostaną kopiami eksponatów. Między innymi w Muzeum Pienińskim pojawią się części z wyposażenia chałupy, czy szałasu góralskiego. Powstaną też dwa przewodniki po tych oddziałach, które są specjalnie pisane i przygotowywane graficznie pod takim kątem, żeby mogły z nich skorzystać osoby z niepełnosprawnością, ale również rodziny z dziećmi. W tekstach wprowadzimy różne łamigłówki i zadania. Będą to teksty łatwe do czytania. Powstaną także filmy uzupełnione tłumaczeniami na język migowy — mówi Daniel Lachor z nowosądeckiego muzeum, który koordynuje projekt.

Sonda
Często chodzisz do muzeum?

Uczniowie liceum pomagają przygotować kopie eksponatów

To nie wszystko. W ramach projektu „Muzealne szlaki kultury” we wrześniu mają ruszyć warsztaty terapeutyczne, które przybliżą ekspozycje tych dwóch muzealnych oddziałów. Do projektu został zaangażowany Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu i fundacja Trasa dla bobasa, a także Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, którego uczniowie klas tkackich przygotowują kopie eksponatów. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE