Nietypowy pomysł poetów z Nowego Sącza. Stary parkomat chcą zamienić w „poezjomat”.

2022-09-23 8:07
Stary parkomat
Autor: Michał Rejduch Jeden ze starych parkomatów, które zdemontowano w sierpniu

Członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego chcą w Nowym Sączu ustawić poezjomat. Chodzi o urządzenie, które ma promować twórczość sądeckich poetów. Pomysłodawcami są Joanna Babiarz i Janusz Szot. Chcą oni, żeby na urządzeniu można było poczytać, albo posłuchać poezji lub wiersze pobrać w formie papierowej.

Parkomat przerobią na poezjomat?

Jednym z pomysłów do stworzenia poezjomatu jest wykorzystanie starego parkomatu. Urządzenia zostały zdemontowane w sierpniu, a w ich miejscu pojawiły się nowe. Członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego myślą o tym, żeby jedną taką maszynę przerobić i postawić w centrum Nowego Sącza. To tylko jedna z propozycji.

14. Zlot zabytkowych samochodów w Nowym Sączu

Fajnie by było, gdyby taki parkomat można było wykorzystać. Chodzi o samą obudowę, może też urządzenia wewnątrz, jak bateria. Chodzi o to, żeby stworzyć to jak najmniejszym kosztem – wyjaśnia Janusz Szot.

Ukochane książki z dzieciństwa. Pamiętasz je? My podajemy tytuł, ty zgadujesz autora. 10 punktów to minimum!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. "Braci Lwie Serce" i "Dzieci z Bullerbyn" czytali chyba wszyscy. Kto napisał te książki?

Pomysłodawcom marzy się, żeby urządzenie stanęło na plantach w przyszłym roku. Ich zdaniem poezjomat mógłby być świetną promocją dla Nowego Sącza.

W innych miastach stoją ławeczki literackie, szafy grające, to dlaczego w naszym mieście nie postawić poezjomatu — zastanawia się Joanna Babiarz. - Byłaby to promocja Nowego Sącza i upamiętniłoby się tych poetów, którzy tym mieście tworzyli, których nie ma już wśród nas, a także tych, którzy z Nowego Sącza pochodzą i dalej tworzą.

Członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego są już po wstępnych rozmowach z dyrekcją Zespołu Szkół Elektryczno — Mechanicznych oraz Sądecką Biblioteką Publiczną i przy projekcie te dwie jednostki zaproszą do współpracy. Niebawem do pomysłu chcą też przekonać sądeckich urzędników. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszy poezjomat w Nowym Sączu pojawi się w przyszłym roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE