Nie przechodźmy obojętnie obok bezdomnych. Jeden telefon może uratować życie

2021-01-16 9:00
Dzielnicowy sprawdza miejsce, gdzie moga przebywać bezdomni
Autor: fot. KMP Nowy Sącz Dzielnicowy sprawdza miejsce, gdzie moga przebywać bezdomni

najbliższe dni i nowe na Sądecczyźnie będa bardzo mroźne. Temperatura może spadać dużo poniżej zera. Mróz może sięgać nawet - 17 stopni. O tej porze roku osoby bezdomne czy mieszkające samotnie trzeba objąć szczególną troską i opieką. Niekiedy wystarczy jeden telefon i można komuś uratować życie – przypomina nowosądecka policja.

Okres zimowy niesie za sobą dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest narażenie na wychłodzenie organizmu. Dotyczy to szczególnie osób bezdomnych i tych pod wpływem alkoholu.Dlatego tez trwa policja akcja "Zima".  Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

Nowy Sącz w zimowej scenerii

W ramach tej akcji policjanci kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzają między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach – mówi rzeczniczka nowosądeckiej policji Iwona Grzebyk Dulak.

Posłuchaj: Iwona Grzebyk - Dulak z nowosądeckiej Policji o tym jak jeden telefon moze uratować życie

Mundurowi proszą też o przekazywanie informacji o tym, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, zwłaszcza jeśli nocują na klatkach schodowych w opuszczonych budynkach, na ławkach czy na przystankach. Takie przypadki można zgłaszać pod numerami alarmowymi 112  lub 986, a także na Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.  W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. W Nowym Sączu takich schronisko działa w Domu Imienia Brata Alberta, przy ulicy Szwedzkiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE