Na takie SMS lepiej nie reagować. Możemy stracić pieniądze. Ostrzega policja

2021-04-18 11:44
Uwaga na oszustów. Wysyłają wiadomości SMS
Autor: KWP Kraków Uwaga na oszustów. Wysyłają wiadomości SMS

Oszuści nie rezygnują i wymyślają coraz nowsze metody, żeby wyłudzić od nas pieniądze. Jedną z najpopularniejszych ostatnio metod, stało się wysyłanie SMS-ów podszywających się pod jedną z firm kurierskich czy informowanie o tym, że nasza przesyłka została przechwycona przez służbę celną.

Oszuści informują potencjalnego klienta o tym, że wysyłana do niego przesyłka została zatrzymana przez służby celne i zachęcają do kliknięcia w  link w celu uzyskania szczegółowych informacji. Na przykład sprawdzenie miejsca, w którym znajduje się paczka. Tymczasem rzeczywistym celem kliknięcia w link czy pobrania aplikacji jest wyłudzenie danych do logowania do naszego banku, bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania i kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Inną popularną metodą, którą stosują oszuści jest prowokowanie oddzwaniania na numer o wysokiej opłacie. Użytkownik oddzwania na numer widniejący w telefonie jako „nieodebrane połączenie”. W rzeczywistości wykonanie połączenia generuje bardzo wysokie koszty, gdyż z reguły „oddzwaniamy” na numer zagraniczny, dodatkowo płatny.

Policja przypomina, że oszuści bardzo często próbują wyłudzić od nas kody BLIK, które służą do płatności czy SMS-owe kody doładowujące. 

Pamiętajmy, że każdy z nas może paść ofiarą oszustów. Dlatego najlepiej rezygnować z usług co do których mamy podejrzenia, często zmieniać hasła do kont bankowych czy skrzynek mailowych, nie instalować aplikacji pochodzących z niepewnego źródła. Sposobem obrony przed oszustami jest także regularne nabywanie informacji związanych z metodami ich działania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE