Maturzyści z Nowego Sącza mierzą się z próbnymi egzaminami. Jest sporo zmian [AUDIO]

2022-09-28 10:12
Uczniowie I LO w Nowym Sączu przed próbną maturą z języka polskiego
Autor: Michał Rejduch Uczniowie I LO w Nowym Sączu przed próbną maturą z języka polskiego

Ruszyły próbne matury. Nie są one obowiązkowe, jednak wiele szkół zdecydowało się je przeprowadzić. Tak jest między innymi w Nowym Sączu. Egzaminy mają sprawdzić wiedzę i przygotowanie maturzystów, a także pokazać im, jak będzie przebiegał majowy egzamin i z czym się muszą liczyć.

Szkoły z Nowego Sącza przystąpiły do próbnych matur

Na pierwszy ogień, w środę 28 września poszedł język polski, dzień później, w czwartek uczniowie rozwiążą zadania z matematyki, a w piątek, 30 września z języka obcego. Wszystkie na poziomie podstawowym. Próbna matura nie jest jednak obowiązkowa. Zadania przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Szkoły mogą przeprowadzić próbne testy w dwóch terminach – wrześniowym do 28 do 30 lub w grudniu od 12 do 22. W drugim terminie CKE udostępni materiały do przeprowadzenia egzaminów ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach. Jak maturzyści z I LO podchodzą do egzaminu – posłuchajcie poniżej.

POSŁUCHAJ: Co maturzyści z Nowego Sącza sądzą o próbnych egzaminach

Nowe zasady na maturach od maja 2023 roku

Od 2023 roku na maturze będą obowiązywały nowe zasady. Maturzyści muszą przygotować się na to, że będą mieć do rozwiązania więcej zadań, ale dostaną na to więcej czasu. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym ma trwać 240 minut, a z matematyki 180. Próbne matury potrwają do piątku, 30 września. Ich wyniki nie będą mieć wpływu na oceny uczniów. Właściwe matury zaczną się na początku maja przyszłego roku.

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE