Sądeczanie chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń

i

Autor: KMP Nowy Sącz Sądeczanie chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń cały czas popularna. Na co skarżą się mieszkańcy Nowego Sącza?

2022-07-07 17:34

Mieszkańcy Nowego Sącza chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń. W pierwszym półroczu 2022 roku przy pomocy tego portalu Sądeczanie zgłosili ponad 1600 różnych zagrożeń. Ponad połowa z nich się potwierdziła.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. To interaktywne narzędzie pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach. Do wyboru jest prawie 30 kategorii.

Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami było wypalanie traw, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy przekraczanie dozwolonej prędkości - mówi Justyna Basiaga z policji w Nowym Sączu.

Krajowa Mapa Zagrożeń działa już od ponad 5 lat, bo portal uruchomiono jesienią 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na mapę ponad 13 829 zgłoszeń.

Każdy etap działalności Policji widać na mapie poprzez zmianę statusu zgłoszonego zagrożenia. Naniesione zagrożenie po przyjęciu przez Policję otrzymuje status „weryfikacja”. Po okresie weryfikacji zgłoszenie zostaje zakwalifikowane jako „niepotwierdzone” lub „potwierdzone”. W przypadku zgłoszeń potwierdzonych zostaje wprowadzona procedura ich eliminacji.

Quiz dla dobrych kierowców

Pytanie 1 z 11
Nadsterowność oznacza poślizg kół osi

W przypadku zgłoszeń potwierdzonych, za eliminację których odpowiadają inne instytucje niż policja, informacja o zagrożeniu jest przekazana odpowiedzialnym instytucjom. W takim przypadku zgłoszenie dostaje status „potwierdzone przekazane poza Policję”.

Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Warto też pamiętać, że mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. Do tego służy numer alarmowy 112.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!