Kolejne odkrycie podczas remontu Bazyliki w Nowym Sączu. Co tym razem udało się znaleźć?

2021-06-16 7:46

Remont bazyliki rozpoczął się w zeszłym roku. Do tej pory udało się odnowić część kościoła z zewnątrz. Ma on nową elewację, a także dach nad prezbiterium. Teraz ekipa remontowa zabrała się za jedną z wież. Podczas prac znaleziono tam kapsułę czasu. To nie jedyne odkrycie. Przeczytaj, co udało się znaleźć w środku bazyliki.

Kolejne tajemnice sprzed wielu lat odkrywają pracownicy, którzy remontują Bazylikę świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Tym razem pod podłogą kościoła natrafiono na pomieszczenia, które mogły być kryptami do pochówku zmarłych.

Biblioteka pod chmurką

Podczas prac weszliśmy do pomieszczeń pod posadzką, gdzie jest instalacja grzewcza. Są to trzy pomieszczenia. Ku mojemu zdziwieniu jedno z nich przypomina kryptę. Sklepienie jest półokrągłe, przy bocznych ścianach jest podwyższenie. Identyczne pomieszczenie jest w katedrze tarnowskiej, także myślę, że to może być krypta. Cała podłogę Bazyliki przebadała ekipa z georadarem. Te badania mają pokazać, co jeszcze kryje się pod podłogą kościoła – mówi proboszcz parafii świętej Małgorzaty w Nowym Sączu ksiądz Jerzy Jurkiewicz.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."

Krypta ma mniej więcej 2 metry wysokości. Wyniki badań georadarem mają być znane za mniej więcej dwa, trzy tygodnie. Wtedy dowiemy się, czy pod podłogą Bazyliki są inne takie pomieszczenia. Remont kościoła nadal trwa. Po zakończeniu prac na jednej wieży ekipa przeniesie się na drugą. Prace odbywają się także wewnątrz kościoła. Pomalowano już ściany, a do renowacji w Krakowie oddano ołtarz główny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE