Kaloryfery zimne nie będą, ale to może być drogi sezon grzewczy w Nowym Sączu

2022-08-03 8:32
Kocioł w nowosądeckim MPEC
Autor: Michał Rejduch Kocioł w nowosądeckim MPEC

Wszystko przez drogi węgiel. Nowosądecki MPEC, który dostarcza ciepło do większości mieszkańców miasta, zapewnia, że kaloryfery jesienią i zimą zimne nie będą, ale nie wyklucza podwyżek cen ogrzewania. Na razie nie wiadomo jak wysokie mogą one być.

Magazyny są pełne, a dostawy zapewnione

Zbliżający się sezon grzewczy może być droższy niż poprzednie. To przez braki węgla, a także jego wysoką cenę. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Nowego Sącza nadal do ogrzania wody użytkowej i wytworzenia ciepła do kaloryferów w większości używa kotłów węglowych. Magazyny jednak są pełne paliwa, a w najbliższym czasie do Nowego Sącza ma dotrzeć trzy tysiące ton węgla z polskich kopalni. To oznacza, że kaloryfery w naszych mieszkaniach nie będą zimne.

Nowy oddział centrum krwiodawstwa w Nowym Sączu

W Nowym Sączu opieramy się na węglu, który pochodzi z polskich kopalni na Śląsku. Mamy zakontraktowany węgiel. Sytuacja z brakami powoli się stabilizuje. Cały plac kotłowni przy ulicy Sikorskiego został już prawie zapełniony. To były dostawy lipcowe. W sierpniu spodziewany się nowych dostaw. Ma to być trzy tysiące ton węgla, które trafią na os. Millenium – wyjaśnia Paweł Kupczak, prezes MPEC Nowy Sącz.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

Ceny ciepła w Nowym Sączu nadal wielką niewiadomą

Tu warto dodać, że miejska ciepłownia wykorzystuje także nowoczesne kotły na biomasę. W tym przypadku z paliwem nie ma problemu. Magazyny cały czas są uzupełniane zrębką drzewną. Pewne jest jednak, że ceny dla odbiorców pójdą w górę. W ostatnim czasie podrożał węgiel, zrębka drewna, ale też transport. Dlatego władze MPEC nie wykluczają podwyżek. W przypadku podniesienia taryf za ogrzewanie ostateczne decyzję podejmuje Urząd Regulacji Energetyki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE