Jakie tajemnice kryją krypty pod Bazyliką św. Małgorzaty? Parafia chce to sprawdzić

2021-09-03 13:00

Co kryją puste przestrzenie pod podłogą Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu? Parafia chce to sprawdzić, prowadząc specjalne badania. Na nie jednak potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. Czy uda się ją zdobyć i dowiemy się, co jest pod posadzką kościoła?

Co kryją pomieszczenia pod bazyliką świętej Małgorzaty? To mają sprawdzić specjalne badania kamerą. Przed wakacjami, po tym, jak w trakcie remontu pod kościołem odkryto krypty, podłogę bazyliki przeskanowano georadarem. Zdjęcia pokazały, że są pod nią puste przestrzenie, o których nikt nie wiedział. To prawdopodobnie krypty, gdzie chowano zmarłych – komentuje proboszcz parafii ksiądz Jerzy Jurkiewicz. Żeby to potwierdzić, potrzebne są dodatkowe specjalistyczne badania.

Raport z Anteny, 2.09.2021

Pod posadzką w nawie głównej jest dosyć duża przestrzeń, również w nawach bocznych. Jak wynika z informacji historycznych w tych nawach bocznych były krypty, w których chowano osoby duchowne. Złożyliśmy pismo do konserwatora zabytków o wydanie zgody o przeprowadzenie wwiertów do tych przestrzeni i wprowadzenie kamery, żeby sprawdzić, co tam się znajduje – mówi proboszcz parafii.

Sonda
Czy ratownicy medyczni zarabiają za mało?

Na razie parafia czeka na odpowiedź od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeżeli okaże się, że są tam krypty, parafia planuje je otworzyć i dostać się do nich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE