Ewakuacja wyciągu. Strażacy z Nowego Sącza w akcji [ZDJECIA]

2021-11-18 7:34

Ruszyły przygotowania do sezonu narciarskiego. Niektóre stacje na Sądecczyźnie zaczęły sztucznie naśnieżać swoje stoki. Sporo pracy w najbliższym czasie będą mieć także strażacy, którzy również ruszą na stoki. Po co?

Do kolejnego sezonu narciarskiego przygotowują się strażacy z Nowego Sącza. W planach są między innymi spotkanie z szefami stacji oraz kontrole kolejek i wyciągów. Nie zabraknie też ćwiczeń w terenie. Strażacy w ten sposób chcą się przygotować do ewentualnych wypadków, czy ewakuacji kolejek.

Ewakuacja ratusza w Nowym Sączu

Trzeba sprawdzić możliwości ewakuacji. No i mamy już takie sygnały, w szczególności z okolic Krynicy, że właściciele planują przed sezonem taka próbną ewakuację. My w takich ćwiczeniach bierzemy udział wspólnie z ratownikami GOPR – mówił Paweł Motyka ze straży pożarnej w Nowym Sączu.

Sonda
Czy będziesz oglądał skoki narciarskie w TVN?

Najwięcej tego typu ćwiczeń i kontroli strażacy wykonują w listopadzie. W regionie sądeckim jest kilkanaście kolejek krzesełkowych czy orczykowych oraz jedna kolej gondolowa. Ostatnia poważna awaria zdarzyła się w 2013 roku na jednym z wyciągów w Krynicy. Z powodu braku zasilania kolejka zatrzymała się. Strażacy i goprowcy na ziemię ściągali wtedy ponad 100 osób.