Elektryczny autobus wyjechał na ulice miasta. Zobacz jak wygląda. Sprawdź jak się jeździ

2021-04-09 18:00 DR
Elektryczny autobus testuje Nowy Sącz
Autor: Darek Ryś Elektryczny autobus testuje Nowy Sącz

O nowoczesne ekologiczne autobusy starają się małopolskie miasta i gminy. Pojazdy zasilane energią elektryczną miałyby wozić mieszkańców i turystów między innymi po Muszynie, Krynicy czy Piwnicznej, ale nie tylko.

Taki autobus przez kilka dni będzie też testowany w Nowym Sączu. Pojazd już wyjechał na trasę. Będzie można go spotkać nie tylko w samym mieście, ale też na liniach podmiejskich. Testy potrwają 6 dni.

Mamy już kilka autobusów zasilanych gazem. Teraz przyglądamy się pojazdom elektrycznym. Musimy brać pod uwagę ekologię. Musimy dbać o czyste powietrze. Dlatego będziemy starać się o dofinansowanie do zakupu takiego taboru - mówi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Posłuchaj prezydenta miasta Ludomira Handzla i prezesa MPK Jerzego Leszczyńskiego

Testowany pojazd może przejechać około 140 kilometrów na jednym ładowaniu, a czas ładowania w zależności od zastosowanej ładowarki wynosi od 2 do 5 godzin.

Sprawdzamy dokładnie wszystko. Ile autobus przejedzie na jednym ładowaniu, ile zużywa energii, jak radzi sobie na mieście, ale też poza. Czy zapewnienia producenta pokrywają się z rzeczywistością. Po zakończonych testach przygotujemy dokładny raport – mówi prezes MPK Jerzy Leszczyński. 

To czy elektryczne autobusy na stałe pojawią się w naszym regionie, zależy od tego czy samorządom uda się zdobyć pieniądze na takie zakupy. Jeden taki pojazd kosztuje około 2 milionów złotych. Wszystko zależy jednak od modelu pojazdu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl