Do strażaków w Nowym Sączu dodzwonimy się przez Kraków. CPR przejmuje 998

2021-04-23 18:23
CPR przejmuje numer alarmowy strażaków 998.  Także w naszym regionie
Autor: Dariusz Ryś CPR przejmuje numer alarmowy strażaków 998. Także w naszym regionie

Nie z lokalną strażą pożarną, ale z dyspozytorem Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Krakowie będą się się teraz łączyć mieszkańcy Małopolski, którzy wybiorą numer alarmowy 998.

Taka zmiana dotyczy też Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Od piątku, 23 kwietnia zgłoszenia z numeru 998, które do tej pory odbierali strażacy w Nowym Sączu będą przekierowywane do CPR w Krakowie. Mimo, że zmiana jest duża, to mieszkańcy regonu nie powinni jej odczuć.

CPR jest organizacyjnie i merytorycznie przygotowane do obsługi numeru 998. Z punktu widzenia obywatela zmieni się tylko miejsce przyjmowania zgłoszeń – mówi kierownik krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łukasz Bombała.

Posłuchaj wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz szefa małopolskich strażaków Piotra Filipka

Małopolska jest już czwartym województwem w kraju, w którym numer 998 jest przełączany do CPR. Początkowo zmiany wprowadzono na terenie Krakowa, a potem stopniowo w całym województwie. Od 27 kwietnia już wszystkie zgłoszenia z 998 w Małopolsce będą trafiać do CPR.

Nowe rozwiązanie spowoduje, że pomoc dotrze do potrzebujących na czas, zwłaszcza jeśli chodzi o zdarzenia angażujące różne służby. Jakość usługi ratowniczej będzie z pewnością dużo lepsza – mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

CPR działa jak swego rodzaju „filtr”: do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji. „Odsiewane” są zgłoszenia niezasadne, czyli fałszywe lub anulowane po rozłączeniu się zgłaszającego podczas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia. W Małopolsce to ponad 60 procent wszystkich zgłoszeń.

Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?

Numer alarmowy 998 jest już kolejnym, który ostatnio włączono do CPR. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają też zgłoszenia z policyjnego numeru 997.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE