Czynsze grozy w Nowym Sączu! Kilkaset złotych podwyżki w niektórych blokach. W sieci burza!

2023-01-25 7:08
Wieżowiec przy ul. Armii Krajowej w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch Wieżowiec przy ul. Armii Krajowej w Nowym Sączu

Lawina komentarzy na forach internetowych ruszyła po tym, jak lokatorzy Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej z Nowego Sącza zaczęli dostawać książeczki czynszowe na kolejne miesiące. Okazuje się, że opłaty są bardzo wysokie.

GIGANTYCZNE podwyżki czynszów w Nowym Sączu

Od kilku dni na forach internetowych można przeczytać wpisy niezadowolonych sądeczan, którzy dostali książeczki czynszowe. Chodzi głównie o lokatorów bloków Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich zdaniem opłaty są bardzo wysokie. Niektórym czynsze za mieszkania podskoczyły nawet o 500 złotych. Czy faktycznie jest tak źle, to sprawdziliśmy na jednym z osiedli. Posłuchajcie, co nam powiedzieli lokatorzy bloków.

POSŁUCHAJ: Mieszkańcy Nowego Sącza mówią o wysokich czynszach za swoje mieszkania

Wysokie czynsze za mieszkania w Nowym Sączu

Spółdzielnia rzeczywiście podniosła opłaty, ale tylko tych kosztów, które zależą od niej. O tych podwyżkach pisaliśmy TUTAJ. Chodzi o opłatę eksploatacyjną i fundusz remontowy. Wzrosły one o około 20 procent. Jednak ceny te mogą się różnić w zależności od bloku, czy osiedla.

Sonda
Czy boisz się drożyzny w 2023 roku?

Są to bardzo ograniczone podwyżki i minimum, jakie można było zastosować. Te podwyżki zapowiadaliśmy już we wrześniu. Staramy się, żeby to nie były wysokie obciążenia. Te podwyżki różnie kształtują się na poszczególnych nieruchomościach. Można powiedzieć, że to średnio około 20 procent – mówił w grudniu Ryszard Jasiński, wiceprezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu.

Wyższe opłaty za wodę, ogrzewanie i śmieci

Wysokość czynszu za mieszkanie zależy w dużej mierze od opłat, na które spółdzielnie, czy wspólnoty nie mają wpływu. To między innymi ceny wody, odbioru śmieci, czy ogrzewania. Od stycznia w Nowym Sączu więcej płacimy za wodę i odbiór ścieków, ale też za odbiór śmieci. Wzrosły również koszty ogrzewania i ceny podgrzania wody w blokach, które mają ciepłą wodę dostarczaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Nowego Sącza. Poniżej zdjęcia czynszu za 35-metrowe mieszkanie, jakie dostaliśmy od naszego czytelnika. Opłaty w porównaniu do lipca 2022 roku wzrosły dwukrotnie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE