Coraz więcej kleszczy na Sądecczyźnie. Są w parkach, lasach, a nawet w domowych ogródkach

2021-06-10 8:02 MR
kleszcz
Autor: www.pixabay.com

Są dosłownie wszędzie. W przydomowym ogrodzie, parku, w lesie i na łące. Chodzi o kleszcze. Do sądecki przychodni zgłasza się coraz więcej osób, które zostały ugryzione przez kleszcza. Czy jest skuteczna ochrona przed tymi pajęczakami?

Planujecie spacer do lasu czy parku – uważajcie na kleszcze. O tej porze roku właśnie w takich miejscach jest ich bardzo dużo. Warto jednak pamiętać, że kleszcza możemy złapać także w centrum miasta czy w domowym ogrodzie. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Przed kleszczami nie ma skutecznej ochrony, ale zagrożenie możemy zminimalizować, na przykład stosując specjalne środki odstraszające. Bez problemu dostaniemy je w aptekach czy drogeriach.

Największa makieta kolejowa w Nowym Sączu

Kleszcze bytują na trawie, na gałęziach, na krzakach i na dobra sprawę wszystkie osoby, które chodzą do lasów, parków czy na łąkę, muszą mieć świadomość, ze z takim kleszczem mogą wrócić do domu. One zazwyczaj szukają miękkiego miejsca na skórze do ugryzienia. Gryzą najczęściej na karku, na brzuchu, w pachwinach. W celu ochrony przed nimi można stosować różne środki odstraszające i mamy duże prawdopodobieństwo, że nas nie zaatakuje. Natomiast wracając z miejsc, w których kleszcze najczęściej bytują, musimy dokładnie obejrzeć swoje ciało — mówi doktor Andrzej Fugiel, właściciel jednej z przychodni w Nowym Sączu.

Musimy pamiętać, że kleszcze są bardzo niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia, bo przenoszą groźną dla ludzi boreliozę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl