Budowa ekspresówki do granicy ze Słowacją. GDDKiA ogłasza kolejny etap prac. Którędy pobiegnie nowa droga?

2023-01-24 10:39
Budowa ekspresówki po granicę ze Słowacją
Autor: GDDKiA Przejście w Chyżnem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka biura projektowego, które przeanalizuje cztery możliwe warianty przebiegu nowej drogi krajowej nr 7 od Rabki-Zdroju do Chyżnego. Przypomnijmy, że drogowcy chcą rozbudować ten odcinek po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Trasa ma mierzyć 35 km i mieć parametry drogi ekspresowej.

GDDKiA ogłosiła kolejny etap prac nad odcinkiem DK7 Rabka-Zdrój - Chyżne

"Szukamy biura projektowego, które przeanalizuje cztery możliwe warianty przebiegu dwujezdniowej trasy" - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 23 stycznia 2023 r. Mowa o nowej drodze na parametrach klasy S w ciągu DK7 na odc. Rabka-Zdrój - Chyżne. Po przedstawieniu w ubiegłym roku studium korytarzowego, czas na kolejny etap prac.

W ramach Studium korytarzowego przygotowano dziewięć wariantów przebiegu nowej drogi, natomiast do dalszych prac zostały rekomendowane cztery warianty – I, IIA, VIA i ostatni, zawierający elementy wszystkich wariantów rozpatrywanych w ramach Studium, łącznie z możliwym nowym przebiegiem - przypomina GDDKiA.

Przyszły wykonawca dokumentacji STEŚ-R (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) będzie również sprawdzał możliwość zmiany wariantu IIA i poprowadzenia drogi po zachodniej stronie Chyżnego. Finalnie trzeba uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i wybrać wariant, który stanie się podstawą do przygotowania projektu budowlanego. Wykonawca będzie miał 45 miesięcy na realizację zadania.

Przypomnijmy, że drogowcy chcą rozbudować odcinek od Rabki do granicy państwa po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Początkiem inwestycji ma być węzeł Zabornia w Rabce-Zdroju, a końcem: przejście graniczne Chyżnem. Trasa ma mierzyć 35 km. 

Ekspresową S7 z Krakowa do granicy ze Słowacją

Ekspresówką jedziemy z Myślenic po Rabkę-Zdrój, trwają prace nad budową S7 z Krakowa po Myślenice (aktualnie główną trasą między Krakowem a Myślenicami jest droga krajowa nr 7, dwujezdniowa trasa klasy GP). W Rabce można odbić w krajową "siódemkę" w kierunku Słowacji (ten odcinek zyska parametry drogi ekspresowej) bądź kierować się na Zakopane. Na zakopiance trwają ogromne inwestycje: buduje się droga w nowym przebiegu od Rdzawki po Nowy Targ, planowana jest też rozbudowa tzw. "wąskiego gardła" do samego Zakopanego.

- W ubiegłym roku udostępniliśmy kierowcom tunel na zakopiance. Trwa budowa kolejnego jej odcinka: w kierunku Nowego Targu. Już teraz myślimy jednak o tym, jak będzie należało rozbudowywać sieć drogową w rejonie Podtatrza w kolejnych latach. Dlatego konsekwentnie przygotowujemy się do budowy drogi o parametrach drogi ekspresowej między Rabką a granicą polsko-słowacką w Chyżnem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

DK7 to obecnie najpopularniejsza trasa na Słowację. Przejście graniczne w Chyżnem jest najbardziej obciążone ruchem spośród wszystkich przejść na polsko-słowackiej granicy.

DK7 Rabka-Chyżne. Którędy pobiegnie nowa droga na Słowację? [ZDJĘCIA, MAPA]

Zobacz w galerii poniżej mapy oraz miejsca, na terenie których w przyszłości zostanie wybudowana nowa droga na Słowację.

Wielkie wykopy pod Krakowem: tak powstają najwazniejsze inwestycje drogowe w regionie. Prace potrwają jeszcze rok
Źródło: Budowa ekspresówki do granicy ze Słowacją. GDDKiA ogłasza kolejny etap prac. Którędy pobiegnie nowa droga?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE