Będzie na nim 12 tysięcy nazwisk. Trwają prace przy budowie pomnika ofiar Holokaustu [ZDJĘCIA]

2022-08-02 15:00

To będzie pierwsze, na tak dużą skalę upamiętnienie mieszkańców nowosądeckiego getta zamordowanych podczas II wojny światowej. Przy ulicy Tymowskiego w centrum Nowego Sącza powstaje Skwer Pamięci Ofiar Holokaustu. Stanie na nim pomnik, na którym znajdzie się 12 tysięcy imion i nazwisk.

W tym roku mija 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta

Skwer powstaje w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”, który od kilku lat realizuje kajakarz i olimpijczyk Dariusz Popiela. W ramach tego projektu podobne pomniki z nazwiskami żydów zamordowanych podczas wojny stanęły między w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie, Czarnym Dunajcu i Nowym Targu. W ten sposób upamiętniono ponad 5 tysięcy ofiar. W 2022 roku mija 80. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Nowym Sączu.

Kocie planty w Nowym Sączu po remoncie

Porządkowanie skweru i budowa pomnika cały czas trwają

Budowa pomnika w Nowym Sączu zaczęła się przed wakacjami. Pieniądze na ten cel pochodzą ze zbiórki społecznej. Organizatorzy akcji szacują, że przygotowanie placu i budowa pomnika mogą kosztować nawet 500 tysięcy złotych. Dołożyć może się każdy z nas. Adres zbiórki znajdziecie TUTAJ Lista imion i nazwisk, które pojawią się na pomniku, powstawała przez wiele lat. Nad jej stworzeniem czuwał sądecki historyk, Łukasz Połomski, twórca stowarzyszenia Sądecki Sztetl, a także grupa wolontariuszy. Na pomniku znajda się imiona i nazwiska Żydów zamkniętych w sądeckim getcie. To były osoby z Nowego Sącza, Łabowej, ale też z Krynicy, Piwnicznej, Limanowej, Łącka i wielu innych miejscowości na Sądecczyźnie. Odsłonięcie pomnika zaplanowano 28 sierpnia o godzinie 16.

Sonda
Czy podoba Ci się ratusz w Nowym Sączu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE