Będzie gorąco! Policja przypomina - nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie

2021-06-08 14:04
Rozgrzany samochód
Autor: KMP Nowy Sącz

Temperatura za oknem cały czas rośnie. W najbliższych dniach termometry w Nowym Sączu mogą wskazywać nawet od 25 do 27 stopni. Takie warunki mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w ciepłe dni zadbajmy o bezpieczeństwo. Szczególnie dzieci, a także zwierząt.

Co roku o tej porze policjanci przypominają o tym, żeby nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę. Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Taneczne wyzwanie na nowosądeckim Rynku

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu — włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie – wyjaśnia Aneta Izworska z biura prasowego nowosądeckiej Policji.

Policja przypomina, żeby nie być obojętnym, jeśli ktoś pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Jeżeli jesteśmy świadkami takie sytuacji, warto wezwać pogotowie ratunkowe lub Policję.   Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

Sonda
Znacznie tańsze bilety na koncerty dla zaszczepionych osób to dobry pomysł?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE