Urlopy pracownicze będą WYDŁUŻONE do 33 dni! Dla kogo, kiedy i na jakich warunkach?

2022-07-21 14:29
Laptop
Autor: pixabay/Aymanejed

Zmiany w prawie pracy nadchodzą. Pracownikom będą przysługiwać dodatkowe dni urlopu! Modyfikacje cieszą przede wszystkim pracowników, szczególnie tych, którzy wychowują dzieci, lecz niepokoją pracodawców. Kto będzie mógł wziąć dodatkowe dni wolne? Czy będą one płatne?

Zmiany w prawie pracy, zapowiedziane przez rząd cieszą głównie pracowników. To właśnie do nich są skierowane. Dodatkowe dni wolne, urlop opiekuńczy i ojcowski - sporo się zmieni. Co więcej, nowe urlopy będą bezpłatne lub płatne tylko w 50 procentach. To dosyć korzystne rozwiązanie dla pracownika. Jednak niekoniecznie pod względem finansowym. 2 sierpnia wdrożone zostaną nowe, unijne dyrektywy. Sprawdziliśmy, co się zmieni i jakie będą zasady przyznawania dodatkowych dni wolnych.

Ogromne ZMIANY W KODEKSIE PRACY od sierpnia 2022. Kto skorzysta? TE OSOBY będą zadowolone!

Praca psów policyjnych

Urlop opiekuńczy - ile dni

O urlop opiekuńczy, może wnioskować pracownik zmuszony do zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny z ważnych powodów medycznych. Jest on bezpłatny. Jedną ze zmian jest wydłużenie urlopu opiekuńczego do 5 dni. Do tej pory, osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługiwały 2 dni lub 16 godzin wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Teraz będzie ich więcej!

Urlop opiekuńczy po zmianach:

  • będzie przysługiwał w wymiarze 5 dni roboczych
  • będzie można z niego skorzystać w sytuacji, gdy zachoruje członek najbliższej rodziny, z którym mieszkamy
  • będzie nieodpłatny

Dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej

Zmiany w urlopach pracowniczych obejmą też dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych. Mogą one dotyczyć sytuacji, w których, z powodu choroby lub wypadku niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Można z takiego zwolnienia skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia.

Dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej

  • będzie przysługiwał w wymiarze 2 dni roboczych w ciągu roku
  • będzie płatny w wysokości w 50% normalnego wynagrodzenia

Urlop rodzicielski - zmiany

Urlopy rodzicielskie również zostaną wydłużone. Dziś ich długość to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogi

ej. Modyfikacje zapewnią nam odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Zmiany obejmą też wysokość zasiłku przyznawanego za cały okres urlopu macierzyńskiego i ustalenia go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wcześniej wysokość takiego zasiłku uzależniona była od wyboru danej osoby.

Zmiany w kodeksie pracy: pracujesz zdalnie? Szef przyjdzie do twego domu i cię SKONTROLUJE! Jest jeden warunek

Urlop ojcowski - co to jest

Urlop ojcowski, to urlop, który przysługuje tylko ojcu nowo narodzonego dziecka. Nie można przenieść go na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przez ojca przepada. Dotyczy to także ojców adopcyjnych. Aby z niego skorzystać należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Trwa on 2 tygodnie. Do tej pory ojciec miał prawo skorzystać z urlopu w ciągu kolejnych dwóch lat od momentu narodzin dziecka. Modyfikacja zakłada, że ojcowie będą mieli tylko 12 miesięcy na skorzystanie z takiego urlopu rodzicielskiego.

Sonda
Co sądzisz o takich modyfikacjach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze