indeks - studia

i

Autor: Dominik Gajda/REPORTER

Rekrutacja na studia 2023/2024 na zmienionych zasadach. Będzie trudniej dostać się na uczelnię!

2023-02-24 12:48

Egzaminy dojrzałości to nie wszystko. Tuż po maturach 2023, wielu uczniów będzie musiało zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami związanymi z dalszym kształceniem. Mowa oczywiście o wybraniu i dostaniu się na wymarzony kierunek na uczelni. Okazuje się, że tegoroczna rekrutacja na studia może być trudniejsza, niż w poprzednich latach. Wszystko ze względu na nową formułę matury.

Wszystko wskazuje na to, że rekrutacja na studia 2023/2024 będzie miała zmienione zasady. Absolwenci szkół ponadpodstawowych, którzy chcieliby dostać się na wymarzoną uczelnię mogą nie być zadowoleni z tego faktu. Szczególnie, że obowiązkowe wymagania, będą zdecydowanie trudniejsze. Wszystko ze względu na to, że minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił, iż poziom egzaminów maturalnych 2023 będzie niższy, niż w poprzednich latach. To z kolei wynika z wielu reform związanych z edukacją i przygotowaniem do egzaminów dojrzałości. Uczniowie kończący szkołę w 2023 byli pewni, że dzięki zapewnieniom ministra Czarnka, będą mogli liczyć w jakimś stopniu na taryfę ulgową. Okazuje się niestety, że w związku z łatwiejsza maturą, rekrutacja na studia 2023/24 będzie na zmienionych zasadach.

Zakończenie roku szkolnego 2022/23 wcześniej?! Uczniowie zaczną wakacje szybciej

Co fajnego ma Baśka? Polacy nie znają klasycznych hitów! | Dokończ Piosenkę #4

Rekrutacja na studia 2023/2024 - trudniejsze wymagania

Uczelnie, już na początku roku szkolnego 2022/23 podkreślały, że będą na bieżąco przyglądać się i reagować na zmiany związane z nową formułą matury. Uczniowie najstarszych roczników szkół ponadpodstawowych byli przygotowani m.in. na dodatkowe nabory na studia oraz skalę centylową. Rzeczniczka prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska dla gazetaprawna.pl podkreśliła, co brane jest pod uwagę podczas rekrutacji na studia:

Bez względu na rok otrzymania świadectwa dojrzałości w zasadach rekrutacji obowiązujących wszystkich kandydatów będą uwzględniane wyniki egzaminu maturalnego według zasady: 1 proc. to 1 pkt rekrutacyjny.

Wiele uczeni, co roku zmienia próg, od którego przyjmuje kandydatów na dany kierunek. Przeważnie jest on ustalany na podstawie rankingu kandydatów na danym kierunku oraz od tego, jakim poszły im egzaminy dojrzałości. Jeśli tegoroczne matury rzeczywiście okażą się łatwiejsze, więcej uczniów uzyska pozytywne wyniki. Dla wielu to bardzo dobra wiadomość. Inni natomiast obawiają się tego, że wpłynie to na liczbę kandydatów na daną uczelnię, przez co studiowanie na danym kierunku może okazać się jedynie marzeniem dalekim od rzeczywistości.

Matura 2023 - kiedy jest? DATA i harmonogram egzaminu dojrzałości

Prymus czy zdolny, ale leniwy - jakim typem ucznia jesteś? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź!
Pytanie 1 z 10
Zbliża się szkolne przedstawienie. Jaką będziesz pełnił rolę?