Laureatka ósmej edycji Piórka kocha język polski oraz zabawę słowem. Z wykształcenia jest filologiem, z zawodu zaś redaktorką książek i dziennikarką. Zaczęła pisać opowiadania już w wieku sześciu lat. Pomysł na historię, która przyniosła jej zwycięstwo w konkursie Piórko, pojawił się w jej głowie, kiedy była jeszcze nastolatką. Ewoluował na przestrzeni lat, co pozwoliło na dopracowanie każdego szczegółu. Niewiele jednak brakowało, żeby zwyciężył ktoś inny. Sonia Miniewicz wstydziła się bowiem pokazać światu swoją historię. Na szczęście dała się przekonać przyjaciołom i zgłosiła opowieść do udziału w konkursie. Laureatka ósmej edycji Piórka uwielbia kupować książki i bilety na kolejne seanse w kinie. Marzy o zamieszkaniu na wrzosowiskach w Haworth.
To opowieść o tym, że nasze marzenia się różnią. Każdy ma prawo podążać swoją drogą i wcale nie musi to być ścieżka wyznaczona przez innych. Mam nadzieję, że moja historia doda wielu dzieciom odwagi i utwierdzi je w przekonaniu, że warto być sobą, niezależnie od tego, co mówią nam inni - Sonia Miniewicz, laureatka tegorocznego Piórka.
Sieć Biedronka uhonorowała autorkę nagrodą w kwocie 100 tys. zł. Uroczyste wręczenie czeku miało miejsce 27 maja br. podczas Targów Książki w Warszawie. Zwycięska książka trafi do sprzedaży już jesienią br. W drodze po zwycięstwo pokonała ponad 2500 nadesłanych prac.
W tym roku lektura wielu prac przyniosła nam dużą przyjemność, a obrady polegały głównie na dzieleniu się tym, co najbardziej nas zachwyciło. Zarówno tematyka, jak i wymiar formalny prac zaskakiwały różnorodnością. Cieszymy się, że także pod względem językowym były na bardzo wysokim poziomie, niczym nie zdradzając, że są autorstwa debiutantów. Zwycięska praca jest bardzo współczesna. Odnosi się do tradycji baśni, ale zaprasza do reinterpretacji, zabawy konwencją i w końcu do wartościowania przez pryzmat zmieniających się czasów - Agnieszka Karp-Szymańska, przewodnicząca Kapituły Nagrody w Kategorii Tekst
Wyróżnieni za wyjątkowe historie
Kapituła konkursu zdecydowała również o przyznaniu wyróżnień dla autorów historii, obok których nie można było przejść obojętnie. To sposób na wyrażenie uznania dla autorów nadesłanych prac, które zyskały przychylność jury, do końca walcząc o zwycięstwo. Wyróżnienia otrzymali:
- Joanna Fąfara za opowiadanie „Kapitan Ogryzek”
- Roksana Bójko za opowiadanie „Chatka leciutka jak ptasie piórka”
- Joanna Włodek za opowiadanie „Skradziona nagroda”
- Patryk Rzepecki za opowiadanie „Nina i Szarodziej”
- Maksym Kilańczyk za opowiadanie „Malu z wyspy za SITOWIEM”.
Zwycięska historia dodatkowo ujęła mnie ogromnym potencjałem ilustracyjnym. Podczas czytania wyobraźnia sama przyspiesza i momentalnie mamy przed oczami wspaniałe wizualizacje tej barwnej opowieści. Jestem przekonany, że ilustratorzy w drugim etapie konkursu zrobią swoje i w efekcie lektura zwycięskiej książki nabierze jeszcze więcej magii. Arkadiusz Mierzwa, członek Kapituły Nagrody, przedstawiciel sieci Biedronka
Ilustratorzy, czekamy na wasze prace!
Zakończenie pierwszego etapu Piórka 2022 oznacza początek drugiej części zmagań w konkursie. Teraz o 100 tys. zł walczyć będą ilustratorzy. Zasady są takie same, jak dla piszących: trzeba być debiutantem i nadesłać swoje prace przed upływem regulaminowego czasu, czyli do 12 lipca br. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie piorko.biedronka.pl.
Patronami medialnymi konkursu jest Radio ESKA.