Ostatki 2021: kiedy i jak świętujemy ostatni dzień karnawału? Ostatni dzień karnawału, obchodzimy we wtorek przed Środą Popielcową. Święto to jest ruchome, w zależności od tego, kiedy wypada w kalendarzu Wielkanoc. W różnych zakątkach Polski, ostatki określa się różnymi nazwami. W Wielkopolsce i na Kujawach świętuje się Podkoziołki. W tradycji funkcjonują również takie nazwy jak Śledzik oraz Zapusty.
Tłusty czwartek 2021: kiedy wypada święto pączka?
Ostatki 2021: kiedy?
Ostatki w 2021 roku wypadają między Tłustym czwartkiem, a Środą Popielcową. Ruchome święto, które zwiastuje koniec karnawału wypada 16 lutego.
Ostatki 2021: zwyczaje
Kujawy i Wielkopolska
Na Kujawach i w Wielkopolsce ostatki nazywane są podkoziołkiem. Nazwa wywodzi się od kozła, który był symbolem witalności i seksualności. Ostatni dzień karnawału obchodzono bardzo hucznie, ponieważ imprezowe stoły uginały się od przeróżnych potraw, a obok nich koniecznie musiała znaleźć się figurka koziołka.
Kaszuby
Na Kaszubach ostatki znane są również pod nazwą śledzik. Określenie to nawiązuje do jednej z najtańszych potrwa. Śledź zwiastował 40 postnych dni i był podawany biesiadnikom pod koniec imprez. Niekiedy bale na Kaszubach trwały już od tłustego czwartku, a kończyły w Środę Popielcową nad ranem
Małopolskie zapusty
W Małopolsce ostatni wtorek przed Środą popielcową nazywano zapustami, bądź mięsopustami. Zapusty obejmują trzy ostatni dni karnawału. Oprócz ucztowania i zabawy, można również spodziewać się wizyty przebierańców.