QUIZ. „RZ” czy „Ż” Potrafisz zapisać poprawnie najtrudniejsze słowa?

i

Autor: CANVA

Ciekawostka

Najczęstsze błędy językowe. Te słowa sprawiają nam największą trudność!

2024-02-22 10:22

Ortografia jest dziedziną, która potrafi sprawić nam wiele trudności, jednak jednocześnie jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji. Choć technologia i rozwój umożliwiają nam szybkie sprawdzenie pisowni konkretnych wyrazów, to warto co jakiś czas zrobić sobie przypomnienie podstawowych zasad języka polskiego. Szczególnie, że najnowszy raport wskazuje na to, że popełniamy coraz więcej błędów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024, to znakomita opcja, żeby przyjrzeć się błędom, które popełniamy najczęściej. Z tej okazji portal Nadwyraz.pl, we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl, przygotował najnowszy raport przedstawiający kondycję polskiej ortografii w internecie. Niestety, dane wskazują niepokojący trend. Chodzi o około 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022. Przyczyn może być wiele, jednak jednymi z nich z pewnością jest pośpiech i zaufanie do technologii oraz automatycznych słowników. Co ciekawe, wiele słów, które znalazły się w zestawieniu, było w nim już rok temu

Muzyka znika z TikToka ! Naga Taylor Swift, Friz i Sobel razem | Maks on air

Język polski - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Jak wynika z raportu, największe problemy sprawia pisownia łączna i rozdzielna słów. Aż trzynaście pozycji z tego zestawienia to błędy ortograficzne. Co więcej, zauważono, że w porównaniu z rokiem 2022 z listy wypadły takie sformułowania jak "jusz” i "dlatego bo”. Zostały one zastąpione przez błędy takie jak "invitro/inwitro” oraz „pod rząd”. Okazuje się, że najwięcej błędów autorzy raportu odnotowali na Facebooku (aż 38,98 proc.). Na drugim miejscu znajduje się X (20,21 proc.). Z kolei trzecie miejsce, po raz pierwszy, zajmuje serwis YouTube (15,12 proc.).

Pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność, świadomość językowa użytkowników polskiego internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu - zaznaczono.

Najczęstsze błędy językowe 2023

 1. napewno (na pewno)
 2. na prawdę (naprawdę)
 3. wogóle / wogule (w ogóle)
 4. narazie (na razie)
 5. na codzień / nacodzień (na co dzień)
 6. po za tym / pozatym (poza tym)
 7. conajmniej (co najmniej)
 8. niewiem (nie wiem)
 9. złodzieji (złodziei)
 10. invitro / inwitro (in vitro)
 11. wziąść (wziąć)
 12. na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw)
 13. z przed / zprzed (sprzed)
 14. bende (będę)
 15. pod rząd (z rzędu)

Powyższy raport został opracowany na podstawie analizy danych uzyskanych przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz za pośrednictwem monitoringu własnego. Pochodzą one z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.