KULTURA

Gdańsk. Oto nieoczywiste miejsca, do których trzeba zajrzeć podczas wizyty w stolicy Trójmiasta

2024-04-26 12:50

Na kulturalnym szlaku Gdańska! To miasto to nie tylko urokliwe kamieniczki Starego Miasta, słynny Żuraw nad Motławą czy Fontanna Neptuna. W tym malowniczym mieście nie brakuje muzeów i galerii, które zasługują na miano prawdziwych świątyń sztuki. Jeżeli znudziły ci się kultowe atrakcje turystyczne Gdańska, zapraszamy na wycieczkę po jego najważniejszych instytucjach kultury. Prezentujemy miejsca, które warto odwiedzić będąc na północy Polski.

Pomorskie Remont dworca Gdańsk Główny. Wiemy, kiedy będzie otwarcie!

Muzeum Narodowe w Krakowie - Oddział Sztuki Dawnej

Gdańskie Muzeum Narodowe to instytucja, która przyciąga miłośników sztuki z całego świata. Dlaczego? W Oddziale Sztuki Dawnej znajdującym się w przepięknym, późnogotyckim klasztorze franciszkańskim możemy podziwiać imponującą kolekcję malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. Niewątpliwą perłą tej kolekcji jest oczywiście "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, ale nie tylko słynny tryptyk warto zobaczyć z bliska. W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajdują się także dzieła takich wybitnych mistrzów pędzla, jak np. Peter Bruegel Młodszy, Jan Brueghel Starszy, Paul Vredeman de Vries czy Jacob Swanenburgh. Galeria Sztuki Dawnej to również imponujące zbiory malarstwa gdańskich artystów, jak np. "Zesłanie Ducha Świętego" Izaaka van den Blocke.

Atrakcją jest też sam budynek, w którym mieszczą się zbiory sztuki dawnej. Zabytkowy klasztor franciszkański wygląda bajkowo - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Po zwiedzaniu ekspozycji zachęcamy do odpoczynku na wewnętrznym dziedzińcu muzeum, ozdobionym wspaniałymi rzeźbami.

ZOBACZ TAKŻE: 5 atrakcji Sopotu. Czy znasz każde z tych miejsc?

Pałac Opatów w Oliwie

To kolejny i równie wspaniały oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pałac Opatów w Oliwie dawniej funkcjonował jako klasztor, ale już po II wojnie światowej budynek zaczął pełnić funkcje muzealne. W latach 60. XX w. mieścił się tam oddział etnograficzny Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Od 1989 r. pałac służy jako Oddział Sztuki Nowoczesnej gdańskiego Muzeum Narodowego. W jego wnętrzach odbywają się wystawy czasowe prezentujące twórczość najwybitniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej jak np. Tadeusz Minc, Marian Kołodziej czy Wojciech Fangor.

Pałac otacza wspaniały park, który zachęca do spacerów i wypoczynku wśród zieleni. Nieopodal znajduje się Archikatedra Oliwska ze słynnymi organami. W katedrze regularnie odbywają się koncerty muzyki organowej.

NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki

To najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Znajduje się tuż przy Stoczni Gdańskiej. Instytucja powstała pod koniec 2021 r. z myślą o wystawach sztuki nowoczesnej. Ultranowoczesny obiekt muzealny jest wyposażony w sale ekspozycyjne i edukacyjne, salę kinowo-konferencyjną oraz kawiarnię, czytelnię i studia przeznaczone dla artystów - rezydentów. Ekspozycje czasowe trwają zazwyczaj kilka miesięcy. Wystawa inaugurująca działalność muzeum prezentowała prace współczesnych artystów, związanych z Gdańskiem. Obecnie trwają przygotowania do wystawy "Postindustrialny Eden", złożonej z kilkuset zdjęć ogródków działkowych z całego świata. Start już w czerwcu br.

Muzeum Poczty Polskiej

Budynek Muzeum Poczty Polskiej znajduje się na obrzeżach Starego Miasta. Przed gmachem z czerwonej cegły stoi imponujący Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, który trudno przeoczyć. Warto wejść do środka, bo ekspozycja złożona z maszyn, strojów i licznych pamiątek osobistych tworzy opowieść o wieloletniej działalności gdańskiego urzędu, którego funkcjonowanie przerwał atak III Rzeszy, będący początkiem II wojny światowej. Dramatyczne wydarzenia pochłonęły wiele ofiar. Muzeum upamiętnia bohaterskich urzędników oraz ich bliskich.