Czym są Fake news? To wiadomości upubliczniane przez media, które z gruntu nie są prawdziwe, dezinformują. Pojawiają się z różnych powodów, czasem by zainteresować i zdobyć większą poczytność lub słuchalność. Są również takie, które z założenia mają być jedynie zabawnym żartem. 28 marca obchodzimy międzynarodowy dzień bez kłamstwa, który ma między innymi zniechęcać do wypuszczania tego typu informacji.
Autor: Archiwum serwisu
Politycy przyzwyczajeni są do licznych memów z ich udziałem. Większość z nich nie przejmuje się już kolejnymi obrazkami, które ukazują się w sieci. Wielką popularnością cieszy się ostatnio jedno wyjątkowe i nietypowe zdjęcie. Niektórzy internauci sądzą
Fake news - najstarszy fake
Najstarszy Fake newsem była audycja radiowa o ataku Marsjan na naszą planetę. W niedzielę, 30 października 1938 roku, Amerykanie wysłuchali przerażającej audycji w popularnym programie 'Chase and Sanborn Hour'. Była to relacja z niemożliwego do odparcia najazdu kosmitów. Miliony ludzi wpadło w prawdziwy w panikę. Pomysł i realizacja należały do prowadzącego - Orsona Wellesa. Dla uwiarygodnienia materiału, użył on między innymi nagrania z katastrofy sterowca Hindenburga. Program był adaptacją powieści autorstwa H. G. Wellesa i w taki sposób został też zapowiedziany. Mimo to nie wszyscy dosłyszeli, lub zrozumieli informację.
Fake news - przykłady
Obecnie Fake news towarzyszą nam w życiu codziennym i nie dziwią już nikogo. Jednym z najpopularniejszych na świecie w ostatnim czasie była wiadomość o odkryciu rekina polarnego, który liczyć miał sobie 512 lat. Amerykanie uwierzyli również w rekina ludojada, który pływał zalanymi ulicami Houston. W Polsce na początku 2018 roku furorę robiła informacja, że Lotnisko Chopina w Warszawie zmieni patrona. Miałby nim zostać Lech Kaczyński.