Na 100 osób, które zostały ukąszone przez kleszcza, aż 4 zachorują na boreliozę. Jednak wiele z nich, długo nie jest tego świadomych, bo ta podstępna choroba przez długi czas daje objawy, które mogą być mylone z innymi chorobami. Czy twoje przemęczenie to tylko ciężki powrót do pracy po urlopie, czy pierwszy objaw choroby niszczącej twój organizm?
Borelioza - gwiazdy, które chorowały
Jako uczulenie i przemęczenie zdiagnozowano objawy boreliozy aktorce Barbarze Kurdej-Szatan. Dopiero po kilku miesiącach występowania u niej obrzęków i bólów mięśni, właściwie przypadkowo, znaleziono ich przyczynę. Aktorka od lat zmaga się z chorobą, jej zdaniem skutkiem choroby mogły być też jej problemy z zajściem w ciążę.
Podobne były również przypadki wokalistki Kasi Kowalskiej, dziennikarza i prezentera Wojtka Jagielskiego, podróżnika Marka Kamińskiego i wielu innych chorych opisane w książce Małgorzaty Radomskiej.
Poznaj historię jej choroby i leczenia, a także opowieści innych chorych – kup książkę Borelioza
Borelioza objawy wczesne
Jak pisze Małgorzata Radomska w książce „Borelioza” choroba ta nie bez przyczyny jest nazywana „wielką naśladowczynią”, ponieważ zarówno ona, jak i powiązane z nią dolegliwości często błędnie diagnozowane jako inne choroby, na przykład syndrom chronicznego zmęczenia, fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane, a nawet depresja, lęki i psychoza, a nawet demencja.
W ciągu pierwszych 3 tygodni po ukąszenia przez kleszcza, który zaraził nas boreliozą możemy zaobserwować u siebie:
- rumień wędrujący,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- bóle stawów,
- zmęczenie i osłabienie,
- obniżenie nastroju, drażliwość.
Borelioza - jak wygląda rumień i inne objawy skórne
Rumienień wędrujący, jest bardzo specyficznym objawem boreliozy, ale nie występuje u wszystkich chorych, tylko mniej więcej u co trzeciego! Pojawia się zwykle 7-14 dni po ukąszeniu zarażonego kleszcza. Zaczyna się jako czerwona plamka lub grudka w miejscu ukąszenia, która stopniowo się rozrasta do średnicy kilku lub kilkunastu centymetrów i ma ciemniejszą obwódkę. Skóra może być ciepła bolesna w dotyku. Taka forma jest najczęstsza, ale są tez nietypowe jego postaci. Rumień znika samoistnie w ciągu miesiąca, ale choroba nadal rozwija się w organizmie.
Borelioza – wczesna faza rozsiana
Jeżeli borelioza nie zostanie wykryta i leczona na pierwszym etapie, pojawiają się poważniejsze zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne oraz stany zapalne, między innymi:
- zmęczenie, osłabienie
- stany otępienne, brak koncentracji
- nadwrażliwość na alkohol
- nieuzasadnione bóle karku
- znaczna utrata włosów
- zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, omdlenia, duszności
- bóle stawów
- zaburzenia widzenia
- szumy uszne i ucisk w uszach
- zmiany na skórze
Objawy te mogą samoistnie mijać lub występować jednocześnie, początkowo są rodzaju napadowego, potem się utrwalają lub nasilają co 3–4 tygodnie.
Borelioza skutki przewlekłej choroby
„Gdy choroba jest obecna w organizmie przynajmniej rok, przewlekle występują poważne zaburzenia neurologiczne lub stawowe, a infekcja bakteryjna – mimo wcześniejszej antybiotykoterapii – wciąż jest aktywna.” – czytamy w książce Małgorzaty Radomskiej
Na tym etapie objawami boreliozy mogą być:
- gorączka, poty i dreszcze,
- bóle gardła, żołądka, klatki piersiowej, jąder,
- krótki oddech, zadyszka,
- podrażnienie pęcherza,
- nieregularna miesiączka,
- mimowolne skurcze mięśni i tiki,
-
dzwonienie w uszach,
- stany zapalne stawów,
- zapalenie wątroby,
- reakcje alergiczne.
Borelioza - leczenie
Najważniejsza jest diagnoza, ale jest ona skomplikowana. „Nie można uzyskać stuprocentowej odpowiedzi, czy w organizmie są żywe krętki, czy też ich nie ma – pisze Małgorzata Radomska - Żadnego z dostępnych testów nie należy też traktować jako odrębnego badania. Można interpretować dopiero połączone wyniki kilku – i to wyłącznie razem z objawami choroby.
Rozpoznanie choroby jest dwustopniowe:
- Oznaczenie przeciwciał IgG i IgM metodą ELISA (test przesiewowy).
- Test techniką Western blot
Badania na boreliozę może zlecić nie tylko specjalista od chorób zakaźnych, lecz – ze względu na specyficzne objawy tej choroby – także np. neurolog czy dermatolog.
Z boreliozy można się wyleczyć terapią antybiotykową - rodzaj antybiotyków zależy od fazy choroby i od tego, które narządy zostały zaatakowane przez bakterię.
Najszybciej pokonamy chorobę, gdy zostanie wcześnie wykryta - jeśli leczenie zostanie podjęte w ciągu 4 tygodni od wystąpienia objawów, szanse na szybkie pokonanie choroby wynoszą co najmniej 90 proc. Kolejne fazy zwykle wymagają leczenia szpitalnego, ponieważ konieczne jest dożylne podawanie antybiotyków. Po chorobie należy wzmacniać odporność organizmu.
Są też naturalne metody leczenia. Naucz się jak walczyć z boreliozą naturalnymi sposobami z książki Małgorzaty Radomskiej