Walentynki 2024. Święto zakochanych ma swoje pogańskie i magiczne korzenie?

i

Autor: AI bing.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Walentynki 2024. Święto zakochanych ma swoje pogańskie i magiczne korzenie?

2024-02-14 8:20

Walentynki to święto, które swoje korzenie zawdzięcza jeszcze Cesarstwu Rzymskiemu. Ich patronem jest Święty Walenty, którego wspomnienie obchodzimy w kościele katolickim 14 lutego. Miał on sekretnie udzielać ślubów i dlatego został patronem osób zakochanych. To jednak nie jedyne święto miłości, bo Słowianie mieli swoje obrządki, chociaż o innej porze roku!

Spis treści

  1. Pogańskie Walentynki - jak i kiedy je obchodzono?
  2. Noc Kupały - co to za święto?

Czy Słowianie obchodzili Walentynki? Od razu odpowiadamy - nie! Mieli one swoje własne święto miłości, które było nieco bardziej namiętne od tego, jakie dziś znamy. Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Do Polski dotarły jednak późno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś święto to kojarzy nam się głównie z wymuszonymi randkami, upominkami i tonami różowych i czerwonych serduszek w każdej kwiaciarni. Dawniej jednak miłość, płodność i rodzina były czymś niezwykle istotnym. W starożytnym Rzymie obchodzono święto płodności, nazywane z łaciny luperkaliami. Luperkalia zostały oczernione i zniesione przez chrześcijaństwo i nową obyczajowość, która siłą zastępowała wierzenia ojców. To właśnie ono przekształciło się w dzisiejsze Walentynki.

Radio Eska: Profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze na starych zdjęciach. Aktorka od młodości zachwycała urodą!

Pogańskie Walentynki - jak i kiedy je obchodzono?

Luperkalia podobne były nieco do Nocy Kupały, czyli słowiańskiego odpowiednika Walentynek. Dawne rzymskie święto religijne ustanowione zostało przez Euandrosa i obchodzone 15 lutego. Obchodzono je i składano ofiary w grocie, gdzie według legendy na świat przyszli bliźnięta Romulus i Remus, byli karmieni przez wilczycę. Właśnie pasterskiemu bogu plemion italskich chroniącemu przed wilkami, były one częściowo poświęcone. A jak było u naszych przodków?

Noc Kupały - co to za święto?

Noc Kupały to święto powitaniem lata i oddania czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Tego dnia palono ogniska, tańczono i świętowano. Niektórzy wierzyli, że data ta była również magiczna, a na najwyższych górach spotkać można było biesiadujące czarownice. Warto wiedzieć, że Noc Kupały czyli najkrótszą noc w roku obchodzimy z 21 na 22 czerwca.

Harry Potter QUIZ. Zakochane pary. Potrafisz połączyć wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Roger Davies na bal bożonarodzeniowy wybrał się z: