Zdjęcie ilustracyjne - Spotify

i

Autor: cottonbro studio / Pexels

AI

Spotify usuneła tysiące utworów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Sprawdźcie dlaczego

2023-05-15 14:57

Platforma streamingowa Spotify usunęła tysiące utworów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Piosenki zamieścił muzyczny start-up AI Boomy. Informację na ten temat przekazał Financial Times.

Muzyka od sztucznej inteligencji na Spotify

Spotify usunęło tysiące utworów hostowanych przez firmę zajmującą się sztuczną inteligencją AI Boomy. Usunięte utwory stanowią zaledwie 7% utworów tworzonych przez startup.

Dlaczego usunięto utwory stworzone przez AI? Okazało się, że serwis streamingowy zaczął otrzymywać skargi dotyczące oszustw na platformie. Według źródeł Financial Times, Universal Music Group (UMG) poinformował właściciela serwisu o „podejrzanej aktywności” związanej z utworami od AI Boomy.Piosenka stworzona przez sztuczną inteligencję z wokalami Drake'a i The Weeknd. Zdaniem firmy reprezentującej obu artystów, używanie ich głosów do szkolenia sztucznej inteligencji naruszyło ich umowy i prawa autorskie. W rezultacie zarówno Spotify, jak i Apple Music usunęły kontrowersyjny utwór.

Ponadto wytwórnia zażądała zamknięcia dostępu do swojego katalogu dla twórców algorytmów generatywnych. Pojawiło się również podejrzenie o sztuczne podbijanie liczby przesłuchań za pomocą botów.

Rzecznik platformy Spotify napisał w oświadczeniu:

„Sztuczny streaming jest długotrwałym problemem w całej branży. Spotify pracuje, aby rozwiązać problem w naszej usłudze. Przedstawiciele Boomy zaprzeczyli jednak tym zarzutom. „Kategorycznie” zaprzeczyli też jakiejkolwiek manipulacji.”

Nie wszyscy twórcy są przeciwni utworom generowanym przez sztuczną inteligencję.Piosenkarka Grimes poparła kreatywność AI i zaoferowała 50% tantiem od „udanej” muzyki stworzonej przy użyciu jej głosu. Ponadto w maju piosenkarka wypuściła oprogramowanie do naśladowania jej wokalu.