Roje meteorów w kwietniu 2024. Lirydy, eta Akwarydy i pi Puppidy. Kiedy obserwować spadające gwiazdy?

i

Autor: Canva.com Lirydy

Spadające Gwiazdy

Roje meteorów w kwietniu 2024. Lirydy, eta Akwarydy i pi Puppidy. Kiedy obserwować spadające gwiazdy?

2024-04-12 8:18

W kwietniu 2024 możemy gołym okiem zobaczyć na niebie nad Polską kilka rojów meteorów. Wśród nich są m.in. Lirydy i mniej znane pi Puppidy, których okres aktywności rozpocznie się w połowie miesiąca. Kiedy najlepiej obserwować spadające gwiazdy w kwietniu 2024? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Roje meteorów w kwietniu 2024. Lirydy i pi Puppidy
  2. Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować Lirydy nad Polską?
  3. Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować pi Puppidy nad Polską?
  4. Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować eta Akwarydy nad Polską?
  5. Jak oglądać spadające gwiazdy?

Spadające gwiazdy, czyli meteory, kojarzone są z okresem letnim. Jednak roje meteorów, jak i sporadyczne zjawiska tego rodzaju, zdarzają się przez cały rok. w kwietniu 2024 będziemy je mogli obserwować trzykrotnie!

Roje meteorów w kwietniu 2024. Lirydy i pi Puppidy

W kwietniu aktywne są m.in. meteory z roju Lirydów. Okres ich aktywności rozpocznie się 14 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia. Maksimum można spodziewać się 22 kwietnia o godzinie 8.00 polskiego czasu. Maksymalna liczba meteorów, jaką można zobaczyć w ciągu godziny to 18 (w idealnych warunkach, przy bezchmurnym niebie, gdy radiant roju jest w zenicie), chociaż bywały lata, w których odnotowywano po kilkaset meteorów na godzinę, a nawet deszcze meteorów w latach 1803 i 1922.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować Lirydy nad Polską?

Lirydy są jednym z najstarszych znanych ludzkości rojów meteorów. Wspominane są już w starożytnych źródłach chińskich. Obecnie naukowcy wiedzą już, że ciałem macierzystym Lirydów jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), która ma okres 415 lat.

Meteory z roju Lirydów są szybkimi zjawiskami. Ich prędkość wynosi 49 km/s. Wieczorem radiant Lirydów jest dość nisko nad horyzontem, później wnosi się coraz wyżej. W obserwacjach przeszkadzać będzie Księżyc, którego pełnia przypadnie 24 kwietnia.

Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować pi Puppidy nad Polską?

Drugim kwietniowym rojem meteorów, który widocznym gołym okiem są pi Puppidy, aktywne od 15 do 28 kwietnia, z maksimum 23 kwietnia i zmienną liczbą meteorów (do 40). Meteory z tego roju związane są z kometą 26P/Grigg-Skjellerup. Są one dużo wolniejsze od Lirydów, mają prędkość 18 km/s. Po raz pierwszy pi Puppidy zaobserwowano w 1972 roku.

Spadające gwiazdy w kwietniu 2024 - kiedy obserwować eta Akwarydy nad Polską?

Nieco później - 19 kwietnia, swoją aktywność rozpoczynają eta Akwarydy; można je obserwować do 28 maja. Swoje maksimum osiągną 5 maja. Znane są od średniowiecza. Poruszają się bardzo szybko (66 km/s) i w maksimum mogą osiągnąć liczbę 50 zjawisk na godzinę. Związane są ze słynną kometa Halleya.

Jak oglądać spadające gwiazdy?

Meteory można obserwować gołym okiem. Jeśli przedłużylibyśmy ich ślady na niebie, to wydawałoby się, że wybiegają z jednego punktu, zwanego radiantem. Astronomowie radzą jednak, by w trakcie obserwacji patrzeć na obszary kilkadziesiąt stopni od radiantu, a nie na sam radiant. Położenie radiantu na niebie możemy wywnioskować z nazwy roju, pochodzącej od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, w którym znajduje się radiant.

Informacje o wspomnianych rojach meteorów, a także o wielu innych w całym roku, można znaleźć w „Almanachu astronomicznym na rok 2024” wydanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, jak i w „Kalendarzu meteorów 2024” opracowanym przez International Meteor Organization. Oba wydawnictwa są bezpłatnie dostępne w internecie.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?