logo tik tok

i

Autor: Logo TIK TOK

TikTok

Kolejny zakaz używana TikToka. Sprawdźcie, dlaczego ta aplikacja jest blokowana w wielu krajach

2023-04-19 10:29

Izba niższa kongresu stanu Montana przegłosowała w czwartek zakaz pobierania TikToka - podała w piątek stacja CBS. Karane miałyby być firmy umożliwiające pobieranie aplikacji. Dlaczego TikTok jest zakazywany w wielu krajach? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Stan Montana chce zakazać pobierania TikToka

Ustawa przegłosowana w USA zakłada karę grzywny w wysokości 10 tys. dolarów dziennie na podmiot (jak TikTok czy sklep z aplikacjami) oferujący na terenie Montany dostęp do aplikacji. Kary nie dotyczyłyby jednak użytkowników.

Propozycja Montany idzie dalej niż unormowania obowiązujące w blisko połowie amerykańskich stanów. Rząd federalny zabrania urzędnikom korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych. Także Komisja Europejska zarekomendowała pracownikom instytucji unijnych usunięcie TikToka ze wszystkich urządzeń wykorzystywanych do celów służbowych.

Podobne zalecenia - lub nakazy - wdrożyły też poszczególne kraje, m.in. Francja, Indie, Nowa Zelandia, Estonia, Wielka Brytania czy Kanada. Od trzech lat obowiązuje również zakaz korzystania z aplikacji na służbowych urządzeniach w amerykańskiej armii.

Dlaczego TikTok jest niebezpieczny?

TikTok, którego właścicielem jest chińska firma ByteDance, budzi obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych użytkowników. Aplikacja może np. mapować urządzenia, zbierać informacje o innych zainstalowanych aplikacjach, przechowywać treść prywatnej komunikacji na swoich serwerach, śledzić lokalizację, mieć dostęp do kontaktów, kalendarza i schowka użytkownika.  Kolejnym problemem jest wpływ aplikacji na dzieci i młodzież.

Podczas dyskusji o projekcie zakazu przeciwnicy nowej regulacji argumentowali, że ustawa sięga za daleko, a mieszkańcy mogą łatwo obejść ograniczenia, korzystając z tzw. wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Eksperci wyrażali również wątpliwości, czy pośrednicy będą w stanie różnicować klientów w zależności od miejsca zamieszkania, i sugerowali, że Apple czy Google nie będą miały możliwości technicznych, by zablokować pobieranie TikToka w Montanie.

Inni zauważali, że zakaz ma dotyczyć tylko TikToka, a nie innych aplikacji, które również zbierają dane o użytkownikach. „Uważamy również, że jest to cenzura i rażące naruszenie praw mieszkańców Montany do wolności słowa” – powiedział Keegan Medrano z ACLU (American Civil Liberties Union – organizacja non-profit, której celem jest ochrona praw obywatelskich) w Montanie.

TikTok zareagował na decyzję oświadczeniem, w którym zapowiada, że „będzie nadal walczyć o użytkowników i twórców TikToka w Montanie, których źródła utrzymania i prawa wynikające z pierwszej poprawki (do konstytucji) są zagrożone przez ten rząd (stanu Montana)”.

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, zakaz wejdzie w życie w styczniu 2024 r. Może jednak zostać unieważniony, jeżeli TikTok zerwie więzi z Chinami.