Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / monash.edu

Nauka

Inteligentne plastry zastąpią smartwatche? Naukowcy wymyślili ciekawe urządzenie

2023-05-24 14:54

Czy popularne smartwatch może być zastąpiony przez plaster? Okazuje się, że tak. Naukowcy stworzyli prawie mały i cienki plaster na skórę, który jest w stanie monitorować 11 podstawowych parametrów zdrowotnych. Jak to możliwe? Dzięki sztucznej inteligencji i nanotechnologii! Sprawdźcie, jak działa i wygląda ten najnowszy wynalazek.

Plaster zastąpi popularne smartwatch?

Smartwatche i inne inteligentne opaski cieszą się obecnie olbrzymią popularnością. Te urządzenia wkrótce mogą zostać wyparte przez plaster opracowany przez naukowców z Monash University. Stworzone przez badaczy urządzenie przypomina “drugą skórę” i ma większość funkcji, które mają smartwatche! Wynalazek wspierany przez rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i nanotechnologii może okazać się kolejnym hitem.

Eksperci uważają, że rynek urządzeń ubieralnych (wearables) jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów technologicznych. Mowa o smartwatchach, opaskach do monitorowania aktywności fizycznej czy czujnikach umieszczanych bezpośrednio na ciele.

Naukowcy z Monash University stworzyli ultracienki plaster, który posiada takie same funkcje jak smartwatch. Jest malutki i składa się z trzech warstw – każda z nich ma za zadanie monitorować inne parametry. Plaster nakleja się na szyi, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i pozwala na monitorowanie do pięciu czynności fizjologicznych związanych z ludzkim gardłem: mowę, bicie serca, oddychanie, dotyk i ruch szyi. Wszystkie te parametry mogą być wykrywane i monitorowane przez wspomniane urządzenie.

Inteligentne plastry mogą nie tylko pomóc w monitorowaniu podstawowych parametrów zdrowotnych, ale także w bardziej zaawansowanych chorób, np. cukrzycy.

Prof. Wenlong Cheng z Monash University mówi:"Pojawiająca się miękka elektronika ma potencjał, aby służyć jako przypominające drugą skórę plastry do noszenia w celu monitorowania stanu zdrowia ludzi, projektowania robotyki percepcyjnej i łączenia interakcji między naturalną a sztuczną inteligencją. My robimy ważny krok we właściwym kierunku."

Jak wam się podoba taki pomysł? Dajcie znać w komentarzach.

Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny