Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Nowe technologie

Hybrydowa żywność to przyszłość? Naukowcy z Korei wyhodowali mięso na ziarnach ryżu!

2024-02-15 12:13

Naukowcy z Korei Południowej stworzyli nowy rodzaj żywności, wyhodowali komórki mięśniowe i tłuszczowe krowy na ziarnach ryżu! Nie jest to jednak żywność modyfikowana genetycznie (GMO). Sprawdźcie, jak powstał mięsny ryż! Czy taki rodzaj hybrydowej żywności zyska popularność?

Spis treści

  1. Mięsny ryż - hybrydowe jedzenie przyszłości
  2. Jak powstał mięsny ryż?

Połączenie ryżu i mięsa w daniach jest niezwykle popularne. Naukowcy z Korei Południowej postanowili połączyć ryż o mięso w inny sposób. Postanowili wyhodować komórki mięśniowe i tłuszczowe krowy w ziarnach ryżu i udało im się to! W wyniku ich eksperymentu powstał hybrydowy ryż wołowy.

Mięsny ryż - hybrydowe jedzenie przyszłości

Produkcja mięsa jest nie tylko kosztowna, ale również bardzo obciąża środowisko naturalne, dotyczy to zwłaszcza masowej hodowli zwierząt. Naukowcy opracowali już metody hodowania tkanki mięśniowej w warunkach laboratoryjnych, a nawet odtworzyli mięso mamuta. Rozwijanie tej technologi to niewątpliwie dobry pomysł na ograniczenie szkodliwej dla środowiska masowej hodowli zwierząt. Naukowcy z Korei wpadli na nieco inny pomysł i postanowili połączyć ziarna ryżu z komórkami zwierzęcymi. Badaniami zajęli się uczeni z Uniwersytetu Yonsei w Korei Południowej, a wyniki swych badań opublikowali w czasopiśmie naukowym „Matter”. Naukowcy twierdzą, że ich technologia pozwoli uzyskać żywność hybrydową przyszłości. Do tej pory tym mianem określano łączenie produktów zwierzęcych i roślinnych na etapie produkcji gotowego produktu np. robienie kotletów sojowo-mięsnych, by ograniczyć zużycie mięsa. To, co zrobili naukowcy z Korei, jest bardziej skomplikowane i nie polega na zwykłym wymieszaniu składników, lecz na wyhodowaniu tkanki mięsnej na ziarnach ryżu! Ziarna ryżu są porowate i stanowią “rusztowanie”, na którym badacze osadzili komórki pobrane od krów. Ziarna ryżu zawierają również składniki odżywcze, z których może korzystać rosnąca na nich tkanka zwierzęca.

Jak powstał mięsny ryż?

Żeby na ziarnach ryżu wyrosło mięso, należało na początku pokryć ziarna żelatyną rybną, która pomaga komórkom lepiej przyczepić się do ryżu. Na tak przygotowane ziarna wysiano krowie komórki macierzyste tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Uczeni prowadzili hodowlę na szalce Petriego przez 9 do 11 dni. W tym czasie powstał hybrydowy ryż wołowy. Naukowcy zapewniają, że jego główne składniki spełniają wymogi bezpieczeństwa żywności, a ryzyko wywołania przez nie alergii pokarmowych jest niskie. Przy tworzeniu mięsnego ryżu nie stosowali oni żadnych modyfikacji genetycznych ryżu czy użytych komórek zwierzęcych. Naukowcy ugotowali ryż wołowy na parze i ocenili jego wartość odżywczą, zapach i konsystencję. Miał on o 8% więcej białka i 7% więcej tłuszczu niż zwykły ryż. To wskazuje, że zawartość mięsa w mięsnym ryżu jest dość niewielka. Był on też twardszy, mniej lepki i bardziej łamliwy. Naukowcy uznali, że ich hybrydowy ryż mięsny miał orzechowy posmak. Jednak zanim ryż wołowy trafi do sprzedaży, konieczne będą dalsze badania.

W Lublinie powstał robot, który dostarcza jedzenie

Quiz z wiedzy ogólnej dla mistrzów nauki. Najwięksi inteligenci zdobędą 10/10!

Pytanie 1 z 10
Co jest przed kwadrylionem?