Harry Potter

i

Autor: IMDB

Harry Potter

Harry Potter: Tiara Przydziału może się mylić? Wyjaśniamy działanie magicznego artefaktu

2024-03-14 13:05

Mając za zadanie określić, do jakiego domu w Hogwarcie będzie najlepiej pasował każdy uczeń, świadoma swojego oraz innych czarodziejów istnienia, Tiara Przydziału pozostaje tajemnicą dla fanów. Na szczęście istnieje mnóstwo informacji na temat Tiary Przydziału dzięki książkom, filmom i wszystkim innym rozszerzonym mediom związanym z franczyzą o Harrym Potterze.

Spis treści

  1. Jak działa Tiara Przydziału?
  2. Czy Tiara Przydziału może się mylić?

Za sprawą wielu magicznym artefaktom z serii Harry Potter można zastanowić się, co by się stało, gdyby jeden z nich uległ awarii. No właśnie, czy Tiara Przydziału może podjąć złą decyzję? Nierzadko słyszy się o czarownicach i czarodziejach, którzy są podzieleni dość równo pomiędzy dwoma domami w Hogwarcie. Dlatego, czemu ten mądry kapelusz nie mógłby podjąć złej decyzji dla takiego ucznia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak działa Tiara Przydziału.

Czytaj też: LEGO Harry Potter z mówiącą Tiarą Przydziału. 31 cytatów z filmu! Zestaw dla czarodziejów

Jak działa Tiara Przydziału?

Starożytny i świadomy kapelusz nie zawsze był żywym magicznym przedmiotem, a zamiast tego był po prostu kapeluszem założyciela Hogwartu Godryka Gryffindora. Pierwotnie ten kapelusz został stworzony, aby umożliwić Hogwartowi dalsze sortowanie uczniów długo po ich odejściu. Do stworzenia Tiary Przydziału wykorzystano połączoną moc czterech najpotężniejszych czarownic oraz czarodziejów wszech czasów i dlatego cieszy się on tak dużym szacunkiem. Decyzje podejmowane przez kapelusz opierają się na tych samych kryteriach, które każdy z założycieli wziąłby pod uwagę przy wyborze uczniów do swoich domów.

Czytaj też: Anime dla fanów filmów i książek Harry Potter! Mashle: Magic and Muscles skradnie serca czarodziejów

Działa to w znany dla nas sposób. Wystarczyło umieścić Tiarę na głowie ucznia, aby rozpocząć korzystanie z Legilimencji w celu określenia, do którego domu najbardziej pasuje. Dzięki tej magicznej sekwencji Tiara Przydziału mogła przemówić, widząc, kim są osoby, które mają ją na głowie, ale jednocześnie będąc gotowym wziąć pod uwagę osobiste pragnienia. Pomimo wszystkich potencjalnych problemów w tym procesie, Tiara Przydziału nigdy nie przyznała się, że kiedykolwiek popełniła błąd.

Czytaj też: Harry Potter. QUIZ! Czyja to Różdżka? Dopasuj po zdjęciu

Legilimencja może wydawać się znajoma fanom serii, ponieważ jest to technika używana pomiędzy Harrym Potterem i Severusem Snape'em, próbując powstrzymać Voldemorta przed inwazją na umysł Harry'ego poprzez naukę Oklumencji. Zasadniczo ten rodzaj magii pozwala użytkownikowi przejrzeć umysł ofiary, co oznacza, że jeśli jej posiadacz potrafi poprawnie zinterpretować fragmenty informacji, może odkryć mroczne sekrety, o których wiedzą tylko nieliczni. Chociaż wiadomo, że opanowanie takiej magii jest trudne, Tiara Przydziału wydaje się w stanie jej użyć, nawet jeśli studenci pierwszego roku nie są w stanie zrozumieć, co się dzieje.

Czytaj też: Harry Potter — 9 prezentów dla fana książek i filmów w 2024 r. Niedrogie wybory

Czy Tiara Przydziału może się mylić?

Chociaż Tiara Przydziału chciałaby, aby większość ludzi wierzyła, że nigdy nie podejmuje złych decyzji, przynajmniej w teorii prawdą jest, że może ona mylić się przez cały czas. Dzięki zróżnicowaniu i dynamicznie zmieniającym się ludziom, Ślizgon może być odważny i altruistyczny, a Gryfon, Puchon czy Ravenclaw może być chciwy. Wielu fanów Harry'ego Pottera posunęło się nawet do wskazania różnych postaci, które prawdopodobnie powinny znajdować się w innym domu, niż ten, do którego przydzieliła go Tiara. Niektóre z wyróżniających się postaci to Gilderoy Lockhart z Ravenclawu, Peter Pettigrew z Gryffindoru, a niektórzy nawet spierają się z Newtem Skamanderem z Hufflepuffu. Łatwo jest argumentować, że każda z tych postaci powinna należeć do innych domów, zwłaszcza że ich prawdziwa natura została ukazana w wielu filmach o świecie czarodziejów.

Czytaj też: Harry Potter QUIZ — Sprawdź, czy wiesz kim był Severus Snape

Tiara Przydziału ma wbudowaną warstwę ochronną, ponieważ chociaż ostatecznie przydzieliła Harry'ego do Gryffindoru, warto zauważyć, że byłby on również świetny w Slytherinie. Sama Minerva McGonagall została zatrzymana w kapeluszu, ponieważ Tiara Przydziału nie wiedziała, czy umieścić ją w Ravenclawu, czy w Gryffindorze, co łączy się z poprzednim punktem i sugeruje, że kapelusz może się mylić.

Czytaj też: Harry Potter QUIZ — Test z SUM-ów Transmutacji. Sprawdzian prof. McGonagall

Hmm, trudne. BARDZO trudne. Widzę mnóstwo odwagi. Umysł też niezły. Jest talent, o tak. I pragnienie wykazania się. Ale gdzie cię umieścić?

Ciekawym i najlepszym sposobem spojrzenia na Tiarę Przydziału jest to, że podejmuje ona decyzje w oparciu o to, co ceni dana osoba, a nie o to, kim jest. Neville Longbottom wierzy, że należy do Hufflepuffu, a jednak kapelusz decyduje o tym, że zostanie członkiem Gryffindoru. Chociaż ta decyzja okazała się słuszna, większość ludzi zgodzi się, że osobowość Neville'a pasuje do Hufflepuffu, a to jego dążenie do dopasowania się do domu, przyjaciół i rodziny w Hogwarcie doprowadziło go do ucieleśnienia cech Gryffindoru. Podsumowując, Tiara Przydziału może się mylić przez większość czasu, ale nigdy nie powiadomi świata o tym fakcie.

Tak mieszka i żyje Sylwia Bomba. Ona i Grzegorz Collins tworzą piękną parę!

Harry Potter QUIZ: Sprawdź, z jakiego powodu trafisz do Azkabanu

Pytanie 1 z 10
Jaki jest Twój ulubiony smak Fasolek Wszystkich Smaków Bertiego Botta?