Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Cyberbezpieczeństwo

Hakerzy wyciągają dane z telewizorów. Zagrożenie, o którym nie wie wiele osób

2023-04-27 9:40

Najnowszy raport IoT przeprowadzony przez zespół Bitdefender ujawnia niepokojący trend dotyczący urządzeń, które do tej pory nie były uznawane za podatne na zagrożenia. Mowa o inteligentnych telewizorach. Wasz Smart TV lub Android TV może być celem ataków hakerów.

Masz inteligentny telewizor? Uważaj na hakerów

Pojawienie się smartfonów, inteligentnych głośników, urządzeń do przesyłania strumieniowego, kamer IP i innych tego typu nowinek technicznych powoli zmienia nasze domy. Podłączenie wielu urządzeń do internetu daje nam wiele ciekawych możliwości, ale może również stanowić zagrożenie dla naszych danych, które zapisywane są na tych urządzeniach.

W ciągu ostatnich kilku lat lista najbardziej podatnych na ataki urządzeń nie uległa znaczącym zmianom. Wciąż znajdują się na niej: routery, kamery IP, sieciowe pamięci masowe (NAS) i kilka innych produktów. Jednak w ostatnich dwóch latach wyłoniły się dwa typy urządzeń, które są teraz prawdopodobnie najbardziej narażone na cyberataki w naszych domach: inteligentne telewizory i inteligentne wtyczki.

Inteligentne telewizory są narażone na cyberataki 

Jak podaje firma Marken Systemy Antywirusowe, w 2022 roku najbardziej wrażliwymi urządzeniami w inteligentnych domach były inteligentne telewizory. Stają się one coraz bardziej zaawansowane, mają dużo pamięci i wydajnych procesorów, nie wspominając o systemach operacyjnych nowej generacji, które również przechowują pewne dane osobowe, ponieważ jest z nimi połączonych wiele kont internetowych.

„Hakerzy mogą wykorzystać luki w zabezpieczeniach, aby telewizory stały się częścią dużych botnetów, przeprowadzając ataki DDoS na firmy i inne organizacje. Przestępcy mogą je również wykorzystać do kradzieży informacji lub zdobycia przyczółka w sieci domowej. Na telewizorach często logujemy się do aplikacji takich korporacji jak Netflix, Disney, czy HBO. Hakerzy, którzy złamią zabezpieczenia urządzenia, mogą wykraść nasze dane logowania, a następnie wykorzystać je do ataków phishingowych” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Jak podają przedstawiciele firmy, inteligentne telewizory stanowią zaledwie 5,4% urządzeń podłączonych do sieci chronionych przez rozwiązania antywirusowe Bitdefender, a są one odpowiedzialne za 52% wszystkich zidentyfikowanych luk. Gdy tak niewielki ułamek urządzeń generuje tyle kłopotów, staje się jasne, że producenci telewizorów nie przygotowali się dostatecznie na falę ewentualnych problemów związanych z wykradaniem przez hakerów danych przechowywanych na telewizorach.

Kolejnym nowym zagrożeniem są inteligentne wtyczki używane w domach. W wielu przypadkach użytkownicy podłączają je do sieci i nigdy nie sprawdzają ich ponownie, nie mówiąc już o dokonywaniu aktualizacji. Chociaż liczba inteligentnych wtyczek w naszych domach jest mniejsza niż telewizorów, to stanowią one 13% wszystkich zidentyfikowanych podatności na ataki hakerów.

QUIZ Sprawdź, czy pamiętasz najsłynniejsze gry z lat 80. i 90.

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się brat Mario?
Listen on Spreaker.