ESL Pro Tour - harmonogram na rok 2024. Znamy daty Intel Extreme Masters Katowice 2024

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

CS2

ESL Pro Tour - harmonogram na rok 2024. Znamy daty Intel Extreme Masters Katowice 2024

2023-09-22 9:55

Odkryto karty związane z prestiżowym cyklem rozgrywek Counter-Strike. Gracze i kibice poznali szereg dat najważniejszych turniejów i lig w 2024 roku, a także zmiany, które mają usprawnić ekosystem ESL Pro Tour.

ESL FACEIT Group (EFG), lider na rynku esportu i elektronicznej rozgrywki, ogłosił dziś harmonogram ESL Pro Tour (EPT) na rok 2024. Biorąc pod uwagę zbliżającą się premierę Counter-Strike 2, kilka znaczących zmian i dodatków do ekosystemu rozgrywek, a także wiele powracających atrakcji, zarówno kibice, gracze, jak i partnerzy mogą spodziewać się roku pełnego esportowych emocji. Polscy fani mogą z kolei rozpocząć wielkie odliczanie do startu Intel® Extreme Masters Katowice 2024.

Spajając wiele turniejów ESL w dedykowany cykl składający się z rozgrywek na różnym poziomie zaawansowania – w tym EPT Championships, EPT Masters oraz EPT Challenger – ESL Pro Tour gwarantuje aspirującym, półprofesjonalnym i zawodowym graczom Counter-Strike’a na całym świecie jasną i spójną możliwość rywalizacji i rozwijania swoich umiejętności. Cykl zapewnia ponadto kibicom zrozumiałą strukturę turniejową, tworząc przy tym szereg inspirujących historii.

Niewiarygodne, co Zygmunt Chajzer myśli o stacji TVN

Program ESL Pro Tour na rok 2024

Program EPT na rok 2024 wprowadza kilka ekscytujących zmian, dostosowując ekosystem do obecnych realiów branży oraz długoterminowych celów EFG. Podczas gdy daty i lokalizacje części z turniejów zostały już ogłoszone, szczegóły dotyczące pozostałych wydarzeń zostaną podane niebawem.

ESL Pro Tour - Championships

EPT Championships to najbardziej prestiżowe wydarzenia w ekosystemie. Na liście ich uczestników widzimy 24 najlepsze zespoły z całego świata, a pula nagród poszczególnych turniejów wynosi 1 000 000 USD. To właśnie podczas tych rozgrywek wyłaniamy ostatecznych Mistrzów, a esportowa historia pisze się na oczach kibiców i graczy z całego globu.

Intel® Extreme Masters (IEM) Katowice 2024

Kontynuując swoją tradycję, IEM Katowice po raz dwusnasty powraca do Spodka. Od 31 stycznia do 11 lutego oczy esportowych kibiców z całego świata śledzić będą rywalizację 24 najlepszych drużyn Counter-Strike w walce o prestiżowe trofeum i łączną pulę nagród w wysokości 1 000 000 USD. A wszystko to w Katowicach będących dziś jednym z najważniejszych symboli esportu. Kultowe wydarzenie napędzane rywalizacją na najwyższym poziomie i niezrównanymi emocjami wypełni Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Za sprawą zmagań w Hall of Heroes Śląsk raz jeszcze znajdzie się w centrum światowych wydarzeń esportowych.

Kluczowa faza turnieju Counter-Strike - a więc jego trzy ostatnie dni od 9 do 11 lutego- zostanie rozegrana na żywo przed publicznością w Spodku, oferując wszystkim uczestnikom oraz widzom w Internecie niezapomniane widowisko. Zespół, który wzbije się na wyżyny swoich możliwości, dołączy do panteonu katowickich mistrzów i na stałe zwiąże się z Hall of Heroes - miejscem, w którym rodzą się legendy, a historia pisze się na oczach pokoleń graczy i fanów z całego świata.

Oprócz głównego turnieju Counter-Strike odwiedzających Spodek czekają liczne atrakcje w dedykowanej strefie targowej – IEM Expo, która w zeszłym roku powróciła jako prawowita część wydarzenia po pandemii. Ponad 8000m2 przestrzeni wypełnionej aktywnościami, nowościami technologicznymi i gamingowymi, konkursami, a także dodatkowymi turniejami esportowymi ponownie wypełni ściany Międzynarodowego Centrum Kongresowego 9-11 lutego. Więcej informacji na temat zaplanowanych atrakcji zostanie ogłoszonych wkrótce.

Sprzedaż biletów na IEM Katowice 2024 rozpocznie się 26.09.2023 roku o godzinie 15:00. Szczegóły na temat dostępności i cen biletów znajdują się w TYM miejscu.

IEM Cologne 2024

W 2024 najlepsze drużyny świata ósmy raz w historii staną na scenie Katedry Counter-Strike’a. Walka o posłuch wśród kibiców, wyjątkowe trofeum i nagrody z puli 1 000 000 USD odbywać się będzie od 7 do 18 sierpnia w Kolonii. Na trzy finałowe dni rozgrywek bramy LANXESS areny zostaną otwarte przed publiką głodą esportowych emocji.

Sprzedaż biletów na IEM Cologne 2024 rozpocznie się 28.09.2023 roku o godzinie 15:00. Szczegóły na temat dostępności i cen biletów znajdują się w TYM miejscu.

ESL Pro Tour - Masters

Zawody EPT Masters stanowią centralną część ekosystemu, dzięki której zarówno młodzi, obiecujący zawodnicy, jak i najlepsi gracze z całego świata rywalizują na scenach całego świata. Cel jest jeden - udowodnienie swojej wartości za sprawą awansu do EPT Championships. Podczas gdy w zawodach IEM rywalizować będzie 16 zespołów o udział w puli nagród wynoszącej 250 000 USD w trakcie każdego turnieju, ESL Pro League (EPL) skupi wokół siebie 32 zespoły, oferując nagrody wynoszące 750 000 USD za każdy sezon.

IEM China 2024:

 • Potrwa od 8 do 14 kwietnia, a lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.
 • Ostatnie trzy dni zostaną rozegrane przed publicznością.
 • Informacje dotyczące biletów ujrzą światło dzienne niedługo
 • W Chinach rozegrane zostaną kwalifikacje do turnieju

Sezon 19. ESL Pro League:

 • Potrwa od 23 kwietnia do 12 maja. Rozgrywki odbędą się w St. Julian's na Malcie.
 • Ostatnie trzy dni odbędą się przed publicznością w InterContinental Malta.
 • Szczegóły dotyczące biletów i nagród zostaną ogłoszone niebawem.

IEM Dallas 2024:

 • Potrwa od 27 maja do 2 czerwca. Rozgrywki odbędą się w Dallas w USA.
 • Ostatnie trzy dni zmagań zorganizowane zostaną podczas trzydniowego festiwalu gamingowego DreamHack Dallas 2024 w Kay Bailey Hutchison Convention Center
 • Szczegóły dotyczące biletów i nagród zostaną ogłoszone niebawem.

Sezon 20. ESL Pro League:

 • Potrwa od 3 do 22 września. Rozgrywki odbędą się w St. Julian's na Malcie.
 • Ostatnie trzy dni odbędą się przed publicznością w InterContinental Malta.
 • Szczegóły dotyczące biletów i nagród zostaną ogłoszone niebawem.

IEM Fall 2024:

 • Potrwa od 7 do 13 października, a lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.
 • Ostatnie trzy dni rozgrywek zostaną rozegrane przed publicznością.
 • Szczegóły dotyczące biletów i nagród zostaną ogłoszone niebawem.

Osoby zaznajomione z ekosystemem EPT zauważą, że nadchodzące sezony EPL trwać będą trzy, a nie pięć tygodni, jak miało to miejsce w ostatnich edycjach. Pomimo skrócenia czasu trwania rozgrywek, podczas obu wydarzeń nie zabraknie emocji i dodatkowych atrakcji. Szczegółowe informacje dotyczące wpływu zmian na format ligi zostaną ujawnione bliżej rozpoczęcia 19. sezonu EPL.

ESL Pro Tour - Challenger

Zawody z cyklu EPT Challenger to regionalne lub międzynarodowe turnieje, na których rodzą się przyszłe gwiazdy, a aspirujące drużyny mogą rozwijać swoje umiejętności w walce o awans na wyższy poziom rywalizacji – EPT Masters.

ESL Challenger: Te trzydniowe turnieje odbywają się podczas festiwali DreamHack na całym świecie i oferują ośmiu zespołom możliwość rywalizacji przed publicznością. Walkę podczas każdego wydarzenia napędza dodatkowo pula nagród wynosząca 100 000 USD.

 • ESL Challenger #56: Potrwa od 26 do 28 kwietnia, a lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.
 • ESL Challenger #57: Potrwa od 14 do 16 czerwca. Turniej odbędzie się w Europie, ale dokładna lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.
 • ESL Challenger Atlanta: Potrwa od 4 do 6 października i zostanie zorganizowany podczas DreamHack Atlanta 2024 w Georgia World Congress Center.
 • ESL Challenger #59: Potrwa od 22 do 24 listopada. Turniej odbędzie się w Europie, ale dokładna lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.

ESL Challenger League: Te internetowe ligi rozszerzają rywalizację o mistrzostwo do kilku miesięcy, dając 72 zespołom możliwość regularnego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności w walce z innymi drużynami z ich regionów.

ESL Challenger League 47. sezon.: Potrwa od lutego do czerwca i zostanie w całości rozegrany online.

 • Europa
 • Ameryka Północna
 • Ameryka Południowa
 • Azja
 • Australia i Nowa Zelandia

ESL Challenger League 48. sezon: potrwa od lipca do listopada i zostanie w całości rozegrany online.

 • Europa
 • Ameryka Północna
 • Ameryka Południowa
 • Azja
 • Australia i Nowa Zelandia

Podobnie jak w przypadku ESL Pro League, ESL Challenger League (ECL) w 2024 również dotkną zmiany. Zamiast czterech sezonów w ciągu roku zorganizowane zostaną dwa. Wszystko po to, by zaproponować uczestnikom bardziej elastyczny harmonogram, zapewnić im odpowiednią przestrzeń i czas na odpoczynek, a także zminimalizować ryzyko nachodzenia na inne turnieje ESL Pro Tour – w tym na ESL Pro League.

Kolejną zmianą jest rozszerzenie regionalne ligi, która od teraz odbywać będzie się nie tylko w Europie, Ameryce Północnej i Azji, ale również w Ameryce Południowej. Ruch ten ma zapewnić graczom z tego regionu więcej przestrzeni do rozwoju i odkryć przed nimi kolejne możliwości przebicia się na wyższy poziom rozgrywkowy.

Pierwsze kroki na profesjonalnej scenie esportowej

Nowi i aspirujący gracze Counter-Strike oraz drużyny z wybranych regionów mogą rozpocząć swoją przygodę z profesjonalną rywalizacją, rozwijać swoje umiejętności i wspinać się po szczeblach drabinki poprzez ligi ESEA, które są hostowane na platformie FACEIT. W zależności od regionu gracza, turnieje online oferują kilka poziomów rywalizacji - Open, Intermediate, Main i Advanced – skąd drużyny mogą awansować do ESL Challenger League.

QUIZ dla fanów Cyberpunk 2077. Sprawdź, ile pamiętasz z gry przed dodatkiem Widmo Wolności

Pytanie 1 z 14
Kiedy odbyła się premiera gry Cyberpunk 2077?