Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Ciekawostki

Drakula płakał krwawymi łzami. Naukowcy zbadali listy Włada Palownika

2024-02-05 15:22

Najsłynniejszym wampirem z filmów i książek niewątpliwie jest Drakula. Jego historycznym pierwowzorem jest hospodar wołoski Wład III Palownik, który nosił przydomek Drakula. Był to władca, który budził przerażenie ze względu na swoje okrucieństwo wobec pokonanych wrogów. Najnowsze badania naukowców ujawniły, że ten władca płakał krwawymi łzami. Jak to możliwe?

Spis treści

  1. Wampiry - historia i mity
  2. Drakula płakał krwawymi łzami!
  3. Krwawe łzy, czyli hemolakria

Rozpropagowanie legendy o Drakuli zawdzięczamy książce Brama Stokera pt. „Drakula”, wydanej w 1897. Autor opisał w niej postać transylwańskiego hrabiego, który został wampirem I wypijał krew swoich ofiar. Jedną z cech tej nadnaturalnej istot był fakt, że płakał on krwawymi łzami. Naukowcy odkryli, że tę niezwykłą cechę miał prawdopodobnie również jego historyczny pierwowzór!

Wampiry - historia i mity

Wampiry w mitach i legendach pojawiały się niemalże całym świecie. W mitologii słowiańskiej był to duch lub ożywione ciało zmarłego, które wychodziło z grobu, by wysysać krew ze śpiących, powodując ich rychłą śmierć. Pierwowzorem najsłynniejszego wampira w popkulturze jest Wład II Palownik. Uchodził on za wyjątkowo okrutnego władcę, który nie tylko nabijał wrogów na pale, ale również pił ich krew. Bardzo szybko postać okrutnego władcy porównano do potwora z legend. Trudno jest ocenić jaka część z tych informacji była prawdziwa. Wśród wielu plotek dotyczących tego władcy pojawiały się również takie, że płakał on krwawymi łzami. Naukowcy odkryli, że może to być prawda!

Drakula płakał krwawymi łzami!

Naukowcy badali listy napisane przez Włada III Palownika w 1457 i 1475 roku. W trakcie ich analizy chemicznej odkryli, że Drakula mógł cierpieć na bardzo rzadką chorobę, która sprawiała, że płakał krwawymi łzami. Swoje odkrycie opisali na łamach czasopisma naukowego „Analytical Chemistry”. Badanie listów ujawniło pozostałości zawierające 500 peptydów, z których 100 było pochodzenia ludzkiego. Chociaż ślady pozostawione na listach mogły należeć do innych osób, które dotykały dokumentów, to zdaniem naukowców najstarsze białka mogą być związane z Drakulą.

Dane proteomiczne sugerują, że Drakula mógł cierpieć na stan patologiczny zwany hemolakrią, czyli mógł ronić łzy zmieszane z krwią. Warto zauważyć, że więcej średniowiecznych osób mogło dotykać tych dokumentów, czemu nie można zaprzeczyć. Ale można również przypuszczać, że najbardziej znaczące dawne białka powinny być związane z księciem Władem Palownikiem, który napisał i podpisał te listy – podkreślają naukowcy.

W liście z 1475 r. zidentyfikowano trzy peptydy występujące w białkach krwi i łez. Mieszanka krwi i łez mogła znaleźć się na liście, jeśli jej autor cierpiał na tę chorobę. Autorzy badania stwierdzili, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Krwawe łzy, czyli hemolakria

Hemolakria powoduje, że z oczu chorego wypływają krwawe łzy. Krwawienie z oczu nie pojawia się tylko podczas wzruszenia. Krwotok z oczu może występować kilka razy dziennie i trwać od kilku minut do godziny. Hemolakrii mogą towarzyszyć ból oraz zawroty głowy. Najczęstszą przyczyną hemolakrii są stany zapalne, np. bakteryjne zapalenie spojówek, chemiczne zapalenie spojówek.

QUIZ - Potwory Słowiańskie, sprawdź co o nich wiesz

Pytanie 1 z 11
Jak nazywał się opiekuńczy duch wyglądający jak zmokła kura?
Jak wygląda wampirzyca Jane ze Zmierzchu po latach? Tak wygląda teraz Dakota Fanning!