DOTA 2 / League of Legends

i

Autor: Riot / Valve

E-sport

DOTA 2 cieniem League of Legends? Dlaczego e-sportowa gra Valve nie zmiażdżyła konkurencji?

2024-04-25 13:58

Od wielu lat e-sport robi furorę na całym świecie, próbując doścignąć popularnością sport. Najpopularniejsze gry tego typu to MOBA lub FPS. Z racji tego, że DOTA 2 i League of Legends (LoL) znajdują się w czołówce gier, w tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego twór Valve nigdy nie przebił się do mainstreamu.

Spis treści

  1. League of Legends vs DOTA 2: Cechy gry
  2. League of Legends vs DOTA 2: Gdzie jest więcej graczy?
  3. E-sportowy świat League of Legends i DOTA 2
  4. Dlaczego League of Legends jest bardziej popularne niż DOTA 2?
  5. Czy DOTA 2 zawsze będzie w cieniu League of Legends?

League of Legends vs DOTA 2: Cechy gry

Funkcje i możliwości gry zazwyczaj stanowią o jej popularności. Dla laika oba te tytuły są tym samym; dlatego w Internecie toczą się kontrowersyjne dyskusje na temat tego, która z tych dwóch gier ma lepszą rozgrywkę.

Czytaj też: League of Legends: „Żałuje, że jestem lepszy” Gracze celowo spadają z wyższych rang

Postacie w LoL-u nazywane są Mistrzami, a w DOTA 2 określane jako Bohaterowie. Podczas gry Mistrzowie są ograniczeni do określonego stylu klasowego, Bohaterzy, umożliwiając graczom dostosowanie się do stylu gry i roli swojej drużyny, co sprawia, że DOTA 2 jest bardziej złożona w aspekcie wyboru postaci.

Obie gry MOBA korzystają z podobnych map pochodzących z mapy Warcraft III. Istnieją trzy pasy; góra, środek i dół. Zarówno w League of Legends, jak i Dota 2 znajdziemy moby sterowane przez AI.

LoL i DOTA 2 posiadają funkcje gry wieloosobowej. Różnią się jednak sposobem, w jaki zespoły odnoszą się do siebie. W LoL-u gracze zazwyczaj polegają na indywidualnych umiejętnościach, więc nie ma tu dużej złożoności podczas rozgrywek rankingowych. Jednak w DOTA 2 zespół polega na sobie nawzajem, więc aby gra zakończyła się sukcesem, muszą grać wspólnie. Dlatego funkcja gry wieloosobowej w DOTA 2 jest znacznie bardziej imponująca, ale i przy tym znacznie trudniejsza.

League of Legends vs DOTA 2: Gdzie jest więcej graczy?

Czytając z ostatniego oficjalnego raportu, który notowany jest na grudzień 2023 r. w Dota 2 gra około 800 000 graczy jednocześnie, podczas gdy w League of Legends gra średnio 150 milionów graczy miesięcznie. Ta istotna różnica podkreśla większą bazę graczy League of Legends, choć niekoniecznie odzwierciedla aktywny czas gry lub poziom zaangażowania w którąkolwiek grę.

E-sportowy świat League of Legends i DOTA 2

League of Legends ma całkiem imponującą publiczność i liczbę graczy w swoich danych, ale nie jest tak silna, jeśli chodzi o turnieje e-sportowe. Według statystyk eSportsEarnings turnieje LoL nie rozwijają się tak dobrze, jak DOTA 2 i notują one nieustanny spadek z roku na rok, szczególnie w Europie. Dodatkowo w turniejach DOTA 2 jest więcej graczy, co przekłada się na wyższe nagrody. Warto, chociażby spojrzeć na nadchodzący, cykliczny turniej pod banderą ESL One Birmingham 2024, na którym zresztą będziemy. W nim łączna pula nagród to 1,000,000 Dolarów, kiedy na finałach LEC 2023 ta wyniosła zaledwie 175 000 Dolarów, a na MSI 2023 gracze mogli zgarnąć 250,000 Dolarów.

Dlaczego League of Legends jest bardziej popularne niż DOTA 2?

League of Legends pojawiło się we właściwym momencie i z miejsca stało się pierwszą samodzielną grą typu free-to-play, jeszcze w czasach, gdy Dota 1 była modyfikacją do WC3, a HoN było płatną grą. Gra Riot Games znacząco obniżyła także poziom umiejętności potrzebny do rywalizacji, ponieważ do dziś LoL jest znacznie łatwiejszy do nauczenia. Następnie zadbała o rozwój sceny e-sportowej oraz szybciej zaoferowała godną dla graczy grafikę. League of Legends stworzył także świat, wielkie lore, które wciągnęło graczy w wir przygód, co niestety, ale Dota 2 nadal nie poczyniła.

Czy DOTA 2 zawsze będzie w cieniu League of Legends?

Chociaż wolałbym nie odpowiadać na to pytanie, to na ten moment trzeba byłoby założyć, że tak. Nie oznacza to jednak dominacji gry Riot Games na każdym możliwym polu. Najmocniejsze cechy DOTA 2 to społeczność, gameplay oraz radość płynąca z wygrania każdego meczu, bo tak jak wspominałem, złożoności w niej nie brakuje.

Dlaczego warto dać szansę grze Valve? Podobnie jak Counter Strike jest to przemyślana gra, stworzona pod e-sport i rywalizację. Chociaż próg wejścia jest bardzo wysoki, nie brakuje tutaj miłej, pomocnej oraz zaangażowanej społeczności graczy, którzy nie zaatakują cię toksycznością za brak umiejętności, a powoli wprowadzą was w mechaniki gry.

Reasumując, to trudna rywalizacja między dwoma gigantami e-sportu. Jednak sądząc po liczbach, LoL oczywiście ma w swojej bazie więcej aktywnych graczy niż DOTA 2. Jeśli jednak spojrzeć na liczbę turniejów, zaangażowanie publiczności i oglądalność, DOTA 2 bez dwóch zdań pokonuje LoL.

PlayStation 5 vs. Xbox Series X [PORÓWNANIE DODATKÓW] | ESKA XD - Blogier #9

DOTA 2 QUIZ: Jak dobrze znasz grę Valve?

Pytanie 1 z 16
DOTA 2 oparta jest na modzie do: