Znamy ostateczny line'up tegorocznych Innych Brzmień!

2022-06-15 12:34
Wschód Kultury Inne Brzmienia
Autor: Warsztaty Kultury

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto fanów muzyki alternatywnej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2022! W Lublinie usłyszymy m.in. Beardymana, Juliana Sartoriusa, a także ukraiński duet Cluster Lizard.

Już na początku lipca rozpocznie się w Lublinie kolejna edycja festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia. Zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu są legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher i zespoły Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

- Wkrótce kolejne ogłoszenia, tym razem związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej - mówi Agnieszka Stefanek z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Kogo zobaczymy na scenie?

Beardyman – pod tym pseudonimem ukrywa się Darren Alexander Foreman, pochodzący z Londynu beatboxer, wokalista, wielokrotnie nagradzany muzyk, multiinstrumentalista, przez wielu uważany za czołowego artystę w swoim gatunku. Nie ma w tym żadnej przesady, Beardyman bowiem na scenie potrafi w pojedynkę wygenerować rzeczy absolutnie genialne. Opierając się przede wszystkim na swoim głosie, niezwykłych umiejętnościach wokalnych i technikach wydobywania dźwięku, artysta tworzy dla widowni niezapomniane show. Okrzyknięty przez BBC „Królem dźwięku, władcą bitów", jest cyfrową supergwiazdą i jednym z pionierów zapętlania na żywo. Beardyman jest także muzycznym talentem komediowym uznanym przez takie postaci jak Tim Minchin i Jack Black. Z wielkim wyczuciem, ale też humorem, bawi się takimi gatunkami jak techno, dubstep, breakbeat czy drum’n’bass, zaś jego wyobraźnia i możliwości wydają się nie mieć granic.

Julian Sartorius – pochodzący ze Szwajcarii wybitny perkusista, perkusjonalista i mistrz instrumentów rytmicznych. Jego solowe występy to prawdziwa magia i pokaz tego, co zdolny artysta jest w stanie zrobić z perkusyjnym instrumentarium. Podczas Innych Brzmień Julian Sartorius, poza występem koncertowym, stworzy też autorski dźwiękowy spacer po centrum Lublina, pokazując jak można podchodzić do zagadnień dźwięku, ciszy, hałasu i muzyki w miastach. Na przestrzeni lat artysta przemierzył w zasadzie całą planetę, koncertując w wielu miejscach i dzieląc scenę m.in. z takimi legendami alternatywy jak Jaki Liebezeit, Arto Lindsay, Marc Ribot, Deerhoof czy Faust.

Anushka Chkheidze – pochodząca z Gruzji wschodząca gwiazda muzyki elektronicznej. Lata dzieciństwa spędziła w Kharagauli, gdzie uczęszczała do szkoły muzycznej i śpiewała pieśni ludowe w zespole młodzieżowym, a w wieku 11 lat zaczęła występować w małej wiejskiej kaplicy. W jej autorskiej muzyce czuć silny wpływ tamtych lat, ale równie mocno bawi się także ambientem i muzyką klasyczną. Realizuje się także jako twórczyni muzyki filmowej i teatralnej. Jej debiutancki album „Halfie” z 2020 r. zdobył „Tsinandali Prize” i był nominowany przez IMPALA do nagrody „European Independent Album of the Year 2020”. Chwilę później Anushka powróciła ze swoim drugim pandemicznym albumem „Move 20-21”, który sama opisuje jako podróż umysłu przez przestrzeń i czas, bez żadnego fizycznego ruchu.

Cluster Lizard – projekt na styku muzyki elektronicznej, sztuk wizualnych i grafiki komputerowej. Tworzą go uznani ukraińscy artyści – Dmytro Fedorenko (aka Kotra) oraz Kateryna Zavoloka, na co dzień działający w Berlinie i związani z labelem KVITNU. W swojej twórczości odwołują się do klasyki kina i literatury science fiction, ale także do malarstwa abstrakcyjnego, fotografii czy chociażby gier wideo i komiksu. Ich sety to błyskotliwe i pełne popkulturowych nawiązań wycieczki w świat ambitnej elektroniki. Jak mówią o sobie sami muzycy, Cluster Lizard tworzy dystopijną ścieżkę dźwiękową dla dziwnego filmu science fiction, który jeszcze nie został nakręcony.

Dlina Volny – pochodzące z Białorusi trio eksploruje takie gatunki jak zimna fala, post-punk czy synthwave. Z jednej strony muzycy w kreatywny sposób czerpią zarówno z tradycji tych nurtów, jak również z bogatej spuścizny alternatywnej i elektronicznej sceny wschodnioeuropejskiej. Z drugiej strony śmiało wybiegają w przyszłość, nadając swojej twórczości futurystyczny, a momentami oniryczny i odrealniony klimat. Dlina Volny to dziś jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych głosów na współczesnej scenie naszych wschodnich sąsiadów. Warto zapamiętać tę nazwę – można być pewnym, że jeszcze sporo dobrego przed nimi.

MaDMApper – Sergey Novitskiy to pochodzący z Mińska artysta dźwiękowy i wizualny (na koncie ma m.in. spektakularne wizualizacje dla białoruskiej alternatywnej supergrupy Serebryanaya Svadba), stojący na czele projektu łączącego w sobie nowoczesne, kreatywne podejście do obrazu wideo z szeroko rozumianą muzyką elektroniczną. Brzmienie oparte w dużej mierze na beat-maszynach, syntezatorach i przetwornikach w połączeniu z wizualnymi eksperymentami artysty daje bardzo interesujące efekty.

Kadabra Dyskety Kusaje – ukraińsko-polski duet elektroniczny. Tworzą go Mariya Mavko – pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka oraz Michał Szczepaniec, wrocławski multiinstrumentalista i producent. Duet tworzy muzykę z pogranicza folku, dreampopu i eksperymentalnej elektroniki. Swoją pierwszą EP-kę, zatytułowaną „Simplex”, zespół wydał w 2019 roku nakładem Seszele Records. Był to minialbum koncepcyjny, bazujący na radzieckiej książce dla dzieci zatytułowanej „Byłem w komputerowym mieście”, opowiadającej o przygodach chłopca Aloszy, który trafił do miasta ukrytego w trzewiach komputera. W kwietniu tego roku ukazał się debiutancki album duetu zatytułowany „Slowa”.

Soulside – kolejna z legend skupionych wokół oficyny Dischord Records. Skład założony w połowie lat 80. przez grupę szkolnych kolegów, okazał się z czasem jednym z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny hardcore i post-hardcore. Z upływem lat poszczególni członkowie grupy skupili się na odrębnych poszukiwaniach muzycznych – tak powstała m.in. kolejna z zaproszonych do Lublina grup, czyli Girls Against Boys czy dowodzone przez Bobby’ego Sullivana Seven-League Boots – formacja sprawnie łącząca punk z brzmieniami reggae. Podobnie jak w przypadku Scream, również Soulside szykuje się obecnie do wydania nowego albumu studyjnego. Muzycy zakończyli już pracę w studiu pod okiem znanego z grupy Jawbox J. Robbinsa, a garść swoich pomysłów i sugestii dorzucił też ponoć sam Ian MacKaye.

Girls Against Boys – załoga wywodząca się w prostej linii z hardcore-punkowej sceny Waszyngtonu, współtworzona w trzech czwartych przez muzyków formacji Soulside oraz Eliego Janneya. Obecnie zespół rezyduje w Nowym Jorku, a ich styl to połączenie post-punka, hardcore’u, noise’u oraz indie rocka. Jednym z wyróżników grupy jest używanie jednocześnie dwóch gitar basowych, co nadaje ich muzyce wyjątkowego brzmienia. Girls Against Boys od lat pozostają kluczowym przedstawicielem mocnej, gitarowej sceny, mając na koncie wspólne trasy z całą jej światową czołówką, na czele z Rage Against The Machine, The Jon Spencer Blues Explosion, Foo Fighters, Interpol, Jawbox, Fugazi, Garbage czy Atari Teenage Riot. Do Lublina zawitają w lipcu, promując m.in. jubileuszowe wydanie płyty „House of GVSB” i będzie to jedyna okazja, by zobaczyć w Polsce ten znakomity zespół w ich koncertowej odsłonie.

Escape-ism – Ian Svenonius to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci na alternatywnej scenie muzycznej Waszyngtonu, choć jego działalność z biegiem lat stała się w zasadzie globalna. Począwszy od lat 80. zasilał on szereg legendarnych formacji na czele z Nation of Ulysses, The Make-Up, Weird War czy Esacpe-ism. Z tą ostatnią grupą, którą współtworzy z Alexandrą Cabral, pojawi się w lipcu w Lublinie. Artyści poza koncertem swojego – jak sami mówią – „senno-dźwiękowego dramatu”, pokażą też film „The Lost Record”. Obraz ten związany jest z ich albumem pod tym samym tytułem, a w epizodach pojawiają się m.in. takie legendy sceny alternatywnej jak Henry Rollins czy Kid Congo. Svenonius weźmie też udział jako jeden z gości w dyskusji panelowej poświęconej historii Dischord Records.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia już 7 lipca na Błoniach pod Zamkiem. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE