Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

i

Autor: Pexels Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 9 maja. Kto może z niego skorzystać?

2021-04-26 10:27

19 kwietnia do przedszkoli i żłobków wróciły najmłodsze dzieci, od 26 kwietnia nauka hybrydowa w klasach I-III odbywa się w 11 województwach. Mimo to cześć rodziców może nadal mieć problem z posłaniem dziecka do placówki oświatowej, dlatego rząd zdecydował o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 9 maja. Sprawdź, kto może z niego skorzystać.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom jeśli szkoła, przedszkole lub żłobek po 25 kwietnia nadal nie są w stanie zapewnić dziecku opieki z powodu COVID-19. Oznacza to, że jeśli placówka zostanie tymczasowo zamknięta, np. z powodu zagrożenia epidemicznego rodzic może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Rodzic może otrzymać zasiłek, gdy musi sam zająć się dzieckiem, bo placówka oświatowa jest zamknięta w związku z Covid-19 albo nie zapewnia dziecku opieki, bo z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem poniżej 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek nie należy się, jeśli potomkiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, potrzebne jest oświadczenie ubezpieczonego rodzica. Trzeba je przesłać do pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku rodzica, który prowadzi własną firmę, dokument należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór znajduje się na stronie internetowej ZUS.

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 9 maja.

MATURA 2021 Lublin: Maturzyści w reżimie pisali próbne matury