Wołodymyr Zełenski

i

Autor: Wołodymyr Zełenski Twitter

ważne!

Wołodymyr Zełenski odwiedził Lublin! Wręczył ważne ukraińskie odznaczenia

2023-09-23 19:14

Prezydent Ukrainy w drodze powrotnej z USA i Kanady postanowił zatrzymać się w Polsce. Wręczył w tym czasie ukraińskie odznaczenia państwowe wolontariuszom, w tym jednej z dziennikarek TVN.

Wołodymyr Zełenski w Polsce. W Lublinie wręczył ważne odznaczenia

Poinformował o tym krótko po godzinie 18 w swoich mediach społecznościowych. Wracał on ze szczytu ONZ i po tym postanowił na chwilę zatrzymać się w Lublinie.

- To, co robicie, to wielka praca, pomagać, wspierać Ukraińców na froncie, którzy rzeczywiście bronią nie tylko Ukrainy, ale też, jak uważam, Europy, całego świata, naszych wspólnych wartości" - powiedział Zełenski, wręczając ordery.

 Podziękował narodowi Polski za takich synów i córki - przekazało biuro prezydenta.

- Jestem dumny z tego, że Ukraina ma takie silne sąsiedztwo. Chcę wam podziękować. Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi, wszystkim ludziom, którzy od pierwszych dni otwierali swoje rodziny, swoje domy, otwierali siebie i pomagali. Uważam, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze to nic w porównaniu z tym, że jest taka siła między naszymi ludźmi" - oznajmił prezydent.

 We wpisie w Telegramie Zełenski przybliżył sylwetki Blanki Zalewskiej i Damiana Dudy.

- Pani Bianka Zalewska to dziennikarka (TVN Discovery Poland), która od 2014 roku relacjonuje rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i rozpowszechnia prawdę o tym, co dzieje się z powodu wtargnięcia rosyjskiego zła. W lipcu 2014 roku została ciężko ranna, ale nie porzuciła walki o dobro. Jej wolontariackie wysiłki uratowały wiele ukraińskich żyć, w tym dzieci, które były przetransportowane na leczenie do dziecięcych szpitali Polski. Dziękuję za to! - czytamy we wpisie prezydenta.

- Damian Duda to ratownik medyczny, szef wolontariackiego zespołu medycznego i wykładowca UMCS w Lublinie. "Ze swoim zespołem przyjeżdżał na Ukrainę: do Bachmutu, Sołedru, na linię frontu na południu. Ratował naszych chłopaków, naszych wojskowych, założył fundację, która finansuje zakup leków, i utworzył centrum przygotowujące medyków wojskowych, aktywnie prowadzi szkolenia dla dziennikarzy i wolontariuszy, którzy wyruszają do strefy działań zbrojnych. Dzięki takiej nieobojętności życia są naprawdę ratowane. Dziękuję, Damianie!" - napisał prezydent Ukrainy

Wojna na Ukrainie. Komorowski radzi Zełenskiemu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE