Przed domem wójta Dorohuska polała się gnojowica i zapłonęły opony. Policja ustaliła sprawcę

i

Autor: KMP Chełm/kolaż Wójt Dorohuska rozwiązał protest rolników. Przed jego domem polała się gnojowica i zapłonęły opony

PROTEST ROLNIKÓW

Wójt Dorohuska rozwiązał protest rolników. Przed jego domem polała się gnojowica i zapłonęły opony. Policja ustaliła sprawcę

2024-04-23 12:23

W poniedziałek przed posesją wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylano gnojowicę i podpalono opony. To reakcja na podjętą przez niego decyzję o rozwiązaniu strajku rolników, który od kilku miesięcy trwa przy granicy z Ukrainą. Sprawca wykroczenia został już ustalony przez policjantów.

Gnojowica i płonące opony przed domem wójta Dorohuska

O szczegółach poinformowała PAP we wtorek kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji. Około godz. 17.30 w poniedziałek pod dom wójta gminy Dorohusk podjechał samochód, z którego wyszedł mężczyzna.

Podpalił opony i wylał nieczystości (gnojowicę – PAP) na wjazd do posesji, po czym odjechał. Interweniowała policja. Straż pożarna ugasiła ogień, teren został uprzątnięty” – powiedziała kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji.

Policja prowadzi sprawę pod kątem zanieczyszczania miejsc publicznych. Ustaliła już sprawcę wykroczenia. Jest nim 33-letni mężczyzna spoza powiatu chełmskiego.

„Jak się okazało swoje działanie uwiecznił na nagraniu, które zamieszczone zostało w mediach społecznościowych– poinformowała rzeczniczka. I dodała: – „W tej sprawie skierujemy wobec 33-latka wniosek o ukaranie do sądu. Za ten czyn grozi grzywna do 5 tysięcy złotych”.

Protest rolników w woj. lubelskim 27 marca 2024

W pobliżu miejsca incydentu było też kilkanaście osób postronnych, które wcześniej uczestniczyły w proteście.

„Funkcjonariusze odgrodzili teren na czas prowadzenia czynności, osoby te nie naruszyły przepisów prawa i z czasem się rozeszły” – podkreśliła policjantka.

Wójt zapowiada złożenie zawiadomienia na policję

Informację o incydencie potwierdził PAP również wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa.

„Na pewno będę składał zawiadomienie w tej sprawie na policję. Rozumiem wszystko, ale dom to jest świętość” – dodał.

Wójt rozwiązał protest rolników w Dorohusku. Ruch na przejściu granicznym przywrócony

Wójt gminy zdecydował w poniedziałek o rozwiązaniu protestu rolników na granicy w Dorohusku. Wśród powodów wymienił m.in. straty przedsiębiorców z woj. lubelskiego i ryzyko utraty pracy przez mieszkańców w firmach związanych z przejściem granicznym. Rolnicy zapowiedzieli odwołanie się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Ruch pojazdów na tym polsko-ukraińskim przejściu został przywrócony. We wtorek na wyjazd z kraju czeka około 120 tirów w trzykilometrowej kolejce. Szacowany czas do odprawy wynosi około 5 godzin.

Spotkanie z wojewodą lubelskim

Tydzień temu w Dorohusku wojewoda Krzysztof Komorski spotkał się z protestującymi rolnikami i przedsiębiorcami z woj. lubelskiego, którzy apelowali o zawieszenie protestu rolników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku ze względu na straty ponoszone przez nich w wyniku blokady granicy. Głównie chodzi o firmy obsługujące obrót towarowy między Polską a Ukrainą, np. o agencje celne, kantory, firmy transportowe, magazyny, składy celne, a także o eksporterów i importerów.

Na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem 9 lutego br. rozpoczęły się protesty rolników. Ich główne postulaty to likwidacja zielonego ładu i zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Zobacz także zdjęcia z jednego z dotychczasowych protestów rolników w woj. lubelskim: