Województwo lubelskie wspiera Ukrainę. Ubiegłoroczna pomoc sięgnęła 446 mln zł

2023-01-18 18:54
Województwo lubelskie wspiera Ukrainę
Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Niedługo minie rok, odkąd na Ukrainie toczy się wojna. Od początku jej wybuchu w pomoc wschodnim sąsiadom zaangażowało się województwo lubelskie. Wsparcie udzielone przez nasz region na rzecz Ukrainy wyniosło 446 mln zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego opracował „Raport o pomocy udzielonej Ukrainie przez Województwo Lubelskie”. Dokument ten podsumowuje całościową pomoc, jaka dotychczas została udzielona Ukraińcom przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i społeczne oraz poszczególne jednostki samorządu terytorialnego z Lubelszczyzny.

- Województwo lubelskie stało się pierwszym schronieniem dla uciekających przed wojną kobiet, dzieci i osób starszych z Ukrainy. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji podjęliśmy szeroki wachlarz działań obejmujących pomoc skierowaną do osób, które znalazły schronienie w Lubelskiem, jak i tych, które pozostały w swoim kraju. Raport to próba podsumowania, tego co udało się do tej pory zrobić dla Ukrainy – wyjaśnia Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Z podsumowania wynika, że łączne wsparcie finansowe udzielone z naszego regionu wyniosło 446 mln zł, przy czym wkład samorządu województwa to 29,7 mln zł. Obywatelom Ukrainy przekazano 1700 ton i 100 tys. szt. różnego rodzaju produktów, w tym:

  • żywność,
  • odzież,
  • środki higieniczne,
  • artykuły dla dzieci,
  • materace, koce, śpiwory,
  • latarki, agregaty prądotwórcze,
  • produkty medyczne,
  • AGD,
  • sprzęt pożarniczy,
  • karetki.

Ponad 3 mln ukraińskich uchodźców

Z raportu wynika także, że w 2022 roku granicę polsko-ukraińską w woj. lubelskim przekroczyło 3,2 mln zł uchodźców z Ukrainy (67 proc. tej liczby to kobiety). W punktach recepcyjnych obsłużono 300 tys. osób, z granicy przewieziono 686 tys. uchodźców, z noclegów skorzystało 171 tys., pracę w regionie podjęło 21,4 tys.

Do placówek oświatowych na Lubelszczyźnie w ubiegłym roku uczęszczało 6,3 tys. uczniów uciekających przed wojną, a w dziewięciu szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa hospitalizowano 1,3 tys. uchodźców.

Woj. lubelskie angażowało się także m.in. w dystrybucję pomocy humanitarnej oraz transportowanie uchodźców do punktów recepcyjnych, a następnie do miejsc docelowych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE