Flaga Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne)

i

Autor: Warsztaty Kultury w Lublinie Flaga Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne)

Wataha, bohomaz, mereżka, step, majdan, hopak – co oznaczają te ukraińskie wyrazy?

2022-09-19 20:19

Tych ukraińskich słów używamy codziennie, ale czy wiemy, co oznaczają one… naprawdę? Dowiemy się tego dzięki najnowszej wystawie Warsztatów Kultury, pod tytułem „Słownik ukraizmów”. Słowa interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy.

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Osią, wokół której powstało, są ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w języku polskim, a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Pisany” za pomocą obrazów tegoroczny „Słownik” daje wyraz przenikaniu się dwóch języków, a tym samym dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej.

Do wykonania ilustracji zaproszono autorów polskich i ukraińskich. Są to: Art Studio Agrafka, Bovska Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa. Wszystkich twórców charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego, różnorodność stylistyczna, pomysłowość oraz pozbawiona dosłowności lapidarność wypowiedzi. Autorzy prac pozostawiają też przestrzeń dla wyobraźni odbiorcy, jego wrażliwości na język wizualny - mówi Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter „Słownika”, który wynika z faktu, iż prezentowane na wystawie prace są dziełem grafików i ilustratorów pochodzących zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Ważne w tym projekcie jest także odwoływanie się artystów zarówno do doświadczania tych emocji, które towarzyszą każdemu człowiekowi w sytuacji zagrożenia, jak i tych, których doznajemy, gdy ogląda się przejawy okrutnej rzeczywistości z oddalenia. Niektóre pojęcia, słowa, które artyści interpretowali plastycznie, są nacechowane bardzo emocjonalnie.

„Słownik ukrainizmów…” ma bogatą treść, w której zawarta jest interesująca historia. Wystawa adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, którzy pragną poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę na temat języka, kultury, tradycji i historii Ukrainy. W obecnej, niezwykle dramatycznej sytuacji za naszą wschodnią granicą ekspozycja może stanowić pretekst do podejmowania rozmów na trudne tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, świata, w którym mają miejsce tak okrutne wydarzenia jak wojna – dodaje Kietlińska-Drozd.

Wernisaż już 22 września, w Warsztatach Kultury, przy ulicy Grodzkiej 7. Wystawę będzie można oglądać do 22 października. Towarzyszyć jej będą warsztaty i spotkania z ilustratorami.

QUIZ na piękną duszę. Kierujesz się w życiu sercem czy rozumem?

Pytanie 1 z 10
Miłość to dla Ciebie przede wszystkim: