W tym roku nie będzie Lubelskiego Festiwalu Nauki, ale organizatorzy przygotowali coś w zamian

2020-09-03 17:57
W tym roku nie będzie Lubelskiego Festiwalu Nauki, ale organizatorzy przygotowali coś w zamian
Autor: OM

Lubelski Festiwal Nauki z powodu panującej pandemii koronawirusa przenosi się w wirtualny świat. Na uczestników Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki czeka około 30 godzin emisji on-line, 90 projektów związanych z nauką, nowymi technologiami, kulturą i sztuką. W ich tworzenie zaangażowały się wszystkie państwowe wyższe uczelnie z Lublina.

- Pierwszy dzień pomyślany jest tak, żeby każda z uczelni miała szansę na przedstawienie pewnych nowości i dokonań ze sfery naukowo-badawczej - mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Drugi dzień będzie poświęcony przede wszystkim problemowi wirusa SARS-CoV-2. Dzień trzeci to będą przeprowadzone w wersji wirtualnej dni otwarte lubelskich uczelni.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki mają ukazać znaczenie nauki i odkryć naukowych dla rozwoju gospodarki naszego regionu, a nawet świata. Mają także rozbudzać ciekawość poznawczą i rozwijać zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Pokażemy między innymi projekt prof. Krzysztofa Tomasiewicza z Klinki Chorób Zakaźnych - mówi dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Pokaże on w swoim projekcie klinikę od podszewki, jak wygląda proces diagnozowania koronawirusa u pacjenta, jak realnie wygląda obraz kliniczny pacjenta.

Barierki na drodze rowerowej w Lublinie

Swoje prezentacje przygotował także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki odbędą się od 22 do 24 września. Będą transmitowane na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji. Tam też znajdziecie szczegółowy program. Aby wziąć udział w wydarzeniu nie trzeba się zapisywać. Transmisje będą dostępne dla każdego.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE