spsk4 wszczepienie

i

Autor: SPSK 4 Lublin

zdrowie

W naszym makroregionie nikt wcześniej tego nie robił. Przełomowy zabieg w lubelskim szpitalu

2024-03-13 21:19

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznego Nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w makroregionie lubelskim wykonano zabiegi wszczepienia bezszwowych protez zastawki aortalnej. Dla pacjentów i pacjentek procedura oznacza skrócenie czasu zatrzymania serca podczas operacji, a to tylko jedna z zalet.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie zabieg operacyjny tego typu został wykonany po raz pierwszy u dwóch mężczyzn w wieku 62 i 72 lat oraz dwóch kobiet w wieku 60 i 72 lat. W operacjach, które przeprowadzili dr n. med. Krzysztof Olszewski i dr n. med. Michał Kozłowicz z zespołem z Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii i Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, uczestniczyła doświadczona proktorka z Belgii.

Metoda jest bardzo nowa, obecnie wykorzystywana tylko w niedużej liczbie ośrodków w Polsce i nielicznych w Europie, np. w Belgii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale jej popularność rośnie bardzo szybko i jej zastosowanie rozszerza się na inne miejsca. Powodem są olbrzymie korzyści dla pacjentów, a także chirurgów. Metoda ta niewątpliwie stanowi przyszłość i prawdopodobnie już niedługo będzie standardem w leczeniu pacjentów – mówi Lieve Sienaert, Clinical Specialist z Uniwersytetu Medycznego w Brukseli.

I jest to bardzo dobra wiadomość, bo zabiegi wykonane w ten sposób pozwalają nie tyle zmniejszyć ryzyko, co wręcz uniknąć wystąpienia powikłań.

Bolało mnie w mostku i pod łopatką z tyłu, jakby mnie ktoś skręcał i oblewał gorącą wodą. W szpitalu w Przemyślu zrobiono mi badanie EKG i okazało się, że byłam w trakcie zawału. Od ordynatora oddziału w Przemyślu dostałam namiary do Lublina, do doktora Krzysztofa Olszewskiego. Miałam do wyboru: albo Lublin, albo Rzeszów, albo Kraków, bo w Przemyślu nie ma takiej aparatury, a może i fachowców. Pan doktor Olszewski mnie uprzedził, że stan jest groźny dla życia i muszę mieć wykonaną operację. Dlatego się jej poddałam, chociaż nie znałam tej metody. Wiedziałam tylko, że w Lublinie jest dobra klinika, dobrzy fachowcy, no i trafiłam w dobre ręce. Teraz widzę różnicę w funkcjonowaniu. Jestem trochę osłabiona, bo tak jest, jak się leży dwa tygodnie na plecach, żeby szwy nie puściły, ale ogólnie fizycznie czuję się dobrze. Tak że czuję się lepiej psychicznie, wiedząc, że operacja jest za mną, że się na nią zdecydowałam, że ją przeszłam i że przeżyłam – mówi pani Grażyna Olejarska, pacjentka z Przemyśla.

W Klinicznym Oddziale Kardiochirurgii SPSK Nr 4 w Lublinie kierowanym przez prof. dra hab. n. med. Janusza Stążkę wykonywany jest pełen zakres zabiegów kardiochirurgicznych u dorosłych. Wyjątek stanowią jedynie przeszczepy serca. W ośrodku od 2018 roku wykonywane są operacje wszczepienia protez zastawki aortalnej metodą przezskórną (TAVI) bez przecinania mostka i bez stosowania krążenia pozaustrojowego a nawet znieczulenia ogólnego.

Zobacz zdjęcia: Jedzenie jak w kurorcie. Tak wyglądają szpitalne posiłki w Radzyniu Podlaskim

Pokaz użycia egzoszkieletu - Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie