W Lublinie przybyło akademii. Nową nazwę zyskała Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

i

Autor: twitter.com/Ministerstwo Edukacji i Nauki W uroczystościach nadania nowej nazwy WSNS wziął udział minister Przemysław Czarnek

W Lublinie przybyło akademii. Nową nazwę zyskała Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

2023-01-09 19:20

Kolejna lubelska uczelnia stała się akademią. 9 stycznia odbyła się uroczystość nadania nowej nazwy lubelskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych. Od nowego roku uczelnia ta stała się Akademią Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych.

W uroczystości w WSNS w Lublinie wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który zmianę rangi uczelni argumentował między innymi tym, że placówka już od dłuższego czasu kształci w kierunkach ważnych dla rynku pracy na Lubelszczyźnie.

„Uważamy, że w ramach zrównoważonego rozwoju wyższe uczelnie, które wykazują się odpowiednim dorobkiem, osiągnięciami i wkładem w życie akademickie w Polsce w poszczególnych regionach na takie miano zasługują” – powiedział Czarnek, dodając, że odkąd został ministrem jego ideą było, aby wyższe szkoły zawodowe podnieść do wyższej rangi.

Zmiana nazwy WSNS

Zgodnie z decyzją MEiN od 2 stycznia WSNS przyjęła nazwę Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademią Nauk Stosowanych.

„Inaczej rozwijamy się, kiedy jesteśmy akademią i inaczej na akademię patrzą studenci” – wyjaśnił minister Czarnek, który wręczył rektorowi uczelni – prof. Emilii Żerel – dokument potwierdzający zgodę na zmianę nazwy.

„Staramy się kształcić na wysokim poziomie i coraz lepiej” – podkreślała w trakcie uroczystości prof. Żerel, dodając, że uzyskany tytuł daje uczelni prestiż i umożliwi jej rozwój.

Ilu studentów kształci się na WSNS w Lublinie?

WSNS to uczelnia niepubliczna, która funkcjonuje od 22 lat. Aktualnie składa się z dwóch wydziałów: nauk społecznych i medycznych, które prowadzą naukę na łącznie 14 kierunkach. Obecnie na uczelni kształci się około 3,4 tys. studentów.

W zasobach WSNS znajduje się m.in.: centrum symulacji medycznych, 12 pracowniami specjalistycznymi, centrum doradztwa zawodowego, biblioteką z czytelnią, gabinetem poradni psychologicznej oraz kaplicą pw. Najświętszej Panny Marii z Lourdes.