Uwaga na oczy w Sylwestra!

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Anemone123

Uwaga na oczy w Sylwestra!

2021-12-29 17:53

Do Sylwestra jeszcze chwila, ale lekarze już mają co robić. Zwłaszcza okuliści. Do lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej trafiły już pierwsze ofiary poparzeń i urazów oczu związane z użyciem sztucznych ogni. Fajerwerki mogą być bardzo niebezpieczne dla wzroku.

- W wielu przypadkach nie da się w pełni pomóc pacjentowi - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Użycie sztucznych ogni grozi wypadkiem, poparzeniem, urazem mechanicznym, stłuczeniem, czy zranieniem nie tylko całego ciała, twarzy, ale także oczu. Tutaj możemy liczyć się z bardzo ciężkimi następstwami. Dochodzi do zranienia, pęknięcia gałki ocznej, do poparzenia oka oraz okolic twarzy.

Wojewoda lubelski wprowadził zakaz używania fajerwerków. Wyjątkiem jest noc sylwestrowa oraz Nowy Rok.

- Najlepiej jest nawet wtedy nie odpalać fajerwerków - dodaje prof. Rejdak. - Jeśli dojdzie do takiego typu urazu natychmiast udajmy się do okulisty, nawet jeżeli zmiany wydają się na początku błahe. Często czas i szybkość podjęcia leczenia warunkują efekty leczenia.

W przypadku urazów oczu związanych z fajerwerkami wzrok może nie wrócić już do stuprocentowej sprawności.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE